PD e Berishës pretendon ‘front të madh opozitar’ në zgjedhjet e 6 marsit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Anëtari i Komisionit të Rithemelimit të PD, Ivi Kaso thotë se në zgjedhjet e pjesshme të 6 marsit do të ketë një koalicion të madh opozitar.

Kaso foli për një front opozitar ku PD-së së Berishës do t’i bashkohen të gjithë aleatët tradicionalë të demokratëve por edhe më gjerë.

“Ka filluar një proces intensiv koordinimi dhe negociatash me të gjitha forcat opozitare dhe shpresojmë që brenda pak ditësh të formalizohet me një marrëveshje politike”, deklaroi ai.

Kaso tha se përzgjedhja e kandidaturave do të bëhet nëpërmjet procesit të zgjedhjeve primare, që do të jetë një risi në Shqipëri.

Eksperti për çështje zgjedhore tha se ky proces do të realizohet më 30 janar, ku anëtarët e PD në 6 bashki do të përzgjedhin kandidatët.

Presidenti, Ilir Meta ka dekretuar datën 6 mars për zgjedhje të pjesshme në 6 bashkitë e vetit që janë pa kryetarë; Durrës, Dibër, Shkodër, Rrogozhinë, Lushnjë dhe Vorë.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Zbulohet laborator me mbi 10 mijë bimë kanabis në veri të Kosovës Policia e Kosovës gjatë një aksioni për goditjen e kontrabandës në veri të...

Rastet e fundit pozitive me COVID vetëm në 3 qarqe

Gjatë ditës së fundit në Shqipëri janë identifikuar 17 raste pozitive me COVID-19 nga kryerja e 623 testimeve. Të gjitha rastet janë zbuluar vetëm në...

Të martën caktohet data për raundin e tretë për zgjedhjen e Presidentit

Konferenca e Kryetarëve pritet të mblidhet mesditën e së martë për të caktuar datën e mbajtjes së raundit të tretë për zgjedhjen e Presidentit...


TË FUNDIT

Zbulohet laborator me mbi 10 mijë bimë kanabis në veri të Kosovës Policia e Kosovës gjatë një aksioni për goditjen e kontrabandës në veri të...

Rastet e fundit pozitive me COVID vetëm në 3 qarqe

Gjatë ditës së fundit në Shqipëri janë identifikuar 17 raste pozitive me COVID-19 nga kryerja e 623 testimeve. Të gjitha rastet janë zbuluar vetëm në...

Të martën caktohet data për raundin e tretë për zgjedhjen e Presidentit

Konferenca e Kryetarëve pritet të mblidhet mesditën e së martë për të caktuar datën e mbajtjes së raundit të tretë për zgjedhjen e Presidentit...

Rama-opozitës: Do ta votojmë ligjin për Butrintin, s’mund ta mbani peng

Kryeministri Edi Rama mbrojti në Kuvend marrëveshjen për menaxhimin e Parkut Kombëtar të Butrintit. Rama iu drejtua me tone të ashpra opozitës duke thënë se...

Refugjatët ukrainas mund të shkëmbejnë paratë e tyre me euro në Gjermani

Refugjatët ukrainas në Gjermani do të jenë në gjendje të shkëmbejnë paranë e tyre, hryvnia ukrainase, në euro nga kjo e martë pa kurs...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER