‘Të respektohet vota e lirë më 6 mars’, Meta kërkon reflektim nga partitë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Më 6 mars duhet të respektohet vota e lirë dhe se duhet të jetë një moment reflektimi për të gjithë partitë politike.

Kështu deklaroi presidenti Ilir Meta nga Shkodra, teksa nënvizoi se nuk ka asnjë shmangie nga asnjë parti politike për zgjedhjet e pjesshme vendore.

“Nuk dëshiroj të bëj replika as serioze dhe as gramore. Është një moment i rëndësishëm për të rivendosur, rehabilituar institucionin e votës së lirë në vend. Nuk janë zgjedhje kombëtare, por është një proces i cili përfshin disa nga bashkitë kryesore të vendit”, u shpreh kreu i shtetit.

“Problemet me të cilat ndeshet vendi ynë prej kohësh kanë të bëjnë me respektimin ndaj institucionit të votës së lirë, të votës së lirë si qytetarë të republikës së Shqipërisë, si anëtarë të forcave të ndryshme politike. Shumë pasoja kanë ardhur si pasojë e bojkoteve”, shtoi ai.

Meta deklaroi se këto zgjedhje duhet të jenë një shembull, pasi do të ndiqen nga shumë institucione dhe pritet që të çelen negociatat me BE.

“Unë i nxis të gjithë aktorët që të dëshmojnë reflektimin e duhur dhe t’i shërbejnë një procesi shembullor që do të jetë në vëmendje të të gjithë këtyre institucioneve që kanë bërë vërejtjet në mënyrë të vazhdueshme për standardet e zgjedhjeve në vendin tonë. Të mos harrojë që po presim, punojnë së bashku me RMV që brenda muajve të ardhshëm të çelin negociatat me BE-në. Ky është një moment i rëndësishëm për të treguar reflekim nga të gjitha institucionet”, përfundoi ai.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

1 mijë lekë për dy fëmijë jetimë, nëna: Është qesharake

Dorina Prendi, nënë e dy fëmijëve jetimë, po kalon periudhën më të vështirë të jetës, pas humbjes së bashkëshortit 4 vite më parë. “Ne para...

Shpërthim në lokalin e një polici në Shkodër

Një lëndë plasëse ka shpërthyer në derën e lokalit të një polici në Shkodër. Ngjarja ka ndodhur në orën 02:20. Fatmirësisht nuk ka të lënduar...

Çfarë ka ndodhur në 24 orët e fundit në Ukrainë?

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski deklaroi se ka "shumë të vdekur" nga një sulm rus me raketa pranë Chernihivit. Ai ka akuzuar Rusinë për një...


TË FUNDIT

1 mijë lekë për dy fëmijë jetimë, nëna: Është qesharake

Dorina Prendi, nënë e dy fëmijëve jetimë, po kalon periudhën më të vështirë të jetës, pas humbjes së bashkëshortit 4 vite më parë. “Ne para...

Shpërthim në lokalin e një polici në Shkodër

Një lëndë plasëse ka shpërthyer në derën e lokalit të një polici në Shkodër. Ngjarja ka ndodhur në orën 02:20. Fatmirësisht nuk ka të lënduar...

Çfarë ka ndodhur në 24 orët e fundit në Ukrainë?

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski deklaroi se ka "shumë të vdekur" nga një sulm rus me raketa pranë Chernihivit. Ai ka akuzuar Rusinë për një...

Suedia dhe Finlanda mund t’i bashkohen NATO-s në dy muaj

Ambasadorja e SHBA-së, Julianne Smith ka thënë se Suedia dhe Finlanda mund t'i bashkohen NATO-s në "dy muajt e ardhshëm". Në një intervistë, ajo tha...

G7 ofron mbi 18 miliardë dollarë ndihmë për Ukrainën

Liderët financiarë të G7 kanë rënë dakord për t’i ofruar Ukrainës një ndihmë prej 18.4 miliardë dollarë, raporton ‘Reuters’. Ministrat e Financave dhe guvernatorët e...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER