Politikanët përdorin 21 janarin, akuzat dhe kundërakuzat

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Vrasja e 4 protestuesve në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” është përdorur politikisht nga kryeministri Edi Rama, kreu i PD-së, Lulzim Basha dhe ish-kryeministri Sali Berisha.

Sot, kreu i qeverisë fajësoi Bashën dhe Berishën për vrasjen e 4 protestuesve.
“Nëse nuk ndalemi tek kriminelët që tërhoqën këmbëzën e pushkës, në fakt fajtorët e vërtetë për ato vrasje gjenden mbi foltoret e atij revolucioni që synon të marrë SHQUP-in dhe tjetri pas dyerve të blinduara që synon të mbajë bravën e SHQUP-it”, u shpreh kryeministri Rama, teksa nënvizoi se Reforma për Drejtësi po vijon.

Por, Berisha ka deklaruar pak javë më parë se ditën që u zhvillua protesta e 21 janarit ka qënduar në zyrë. Ai nënvizoi se nuk e di se ku ka qenë Basha atë ditë, i cili mbante postin e Ministrit të Brendshëm.

Nuk ka munguar edhe një reagim nga Basha, i cili akuzoi Berishën për atë që ndodhi në protestën e 11 viteve më parë.

“Në miniaturë Berisha kopjoi skenarin e Tom Doshit në 21 janar, por unë nuk u përgjigja, siç u përgjigj Berisha në 21 janar. Ne do ruajmë qetësinë, por do kemi vendosmërinë për të ruajtur interesin e demokratëve, por duke mos lejuar asnjë horr, trafikant, asnjë hiç të vijë këtu për të marrë nëpërkëmbë dinjitetin e demokratëve”, tha Basha për Euronews Albania.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kriza e ushqimit mund të përkeqësohet nëse porti i Odesës nuk hapet

Bota po përballet me një krizë të madhe ushqimore, sipas kreut të Programit Botëror të Ushqimit të OKB-së, David Beasley. Beasley shpjegoi se aktualisht bota...

Starbucks mbyll të gjitha kafenetë e saj në Rusi

Gjigandi i kafesë Starbucks thotë se ka dalë nga Rusia dhe nuk do të jetë më i pranishëm atje, sipas një njoftimi për shtyp...

Zbulohet laborator me mbi 10 mijë bimë kanabis në veri të Kosovës

Policia e Kosovës gjatë një aksioni për goditjen e kontrabandës në veri të vendit, ka zbuluar një laborator për kultivimin e kanabisit. Ministri i Punëve...


TË FUNDIT

Kriza e ushqimit mund të përkeqësohet nëse porti i Odesës nuk hapet

Bota po përballet me një krizë të madhe ushqimore, sipas kreut të Programit Botëror të Ushqimit të OKB-së, David Beasley. Beasley shpjegoi se aktualisht bota...

Starbucks mbyll të gjitha kafenetë e saj në Rusi

Gjigandi i kafesë Starbucks thotë se ka dalë nga Rusia dhe nuk do të jetë më i pranishëm atje, sipas një njoftimi për shtyp...

Zbulohet laborator me mbi 10 mijë bimë kanabis në veri të Kosovës

Policia e Kosovës gjatë një aksioni për goditjen e kontrabandës në veri të vendit, ka zbuluar një laborator për kultivimin e kanabisit. Ministri i Punëve...

Rastet e fundit pozitive me COVID vetëm në 3 qarqe

Gjatë ditës së fundit në Shqipëri janë identifikuar 17 raste pozitive me COVID-19 nga kryerja e 623 testimeve. Të gjitha rastet janë zbuluar vetëm në...

Të martën caktohet data për raundin e tretë për zgjedhjen e Presidentit

Konferenca e Kryetarëve pritet të mblidhet mesditën e së martë për të caktuar datën e mbajtjes së raundit të tretë për zgjedhjen e Presidentit...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER