Sociale

Sociale

Shtatë të vdekur nga Covid-19, bie numri i infektimeve

Shtatë qytetarë të prekur me Covid-19 kanë humbur jetën në Shqipëri. Lajmi bëhet i ditur nga Ministria e Shëndetësisë, e cila po ashtu thekson...

Ministria e Arsimit publikon datat për provimet e lirimit

Provimet e lirimit për klasat e nënta pritet të fillojnë më 16 qershor. Ministria e Arsimit, Sportit dhe Rinisë ka njoftuar sot se në...

Gratë dhe vajzat shqiptare në zgjedhje: Vota jote vlen po aq sa punët e shtëpisë

Qytetarët prej ditësh teksa i drejtohen furrave te bukës, po përballen me mesazhin: "Vota jote vlen po aq sa punët e shtëpisë". Kështu quhet nisma...

Pandemia thellon vështirësitë e komunitetit rom, fëmijët braktisin shkollën

Në orët e paradites kur nxënësit duhet të jenë në shkollë, një pjesë e fëmijëve të komunitetit rom i gjen në oborret e shtëpive. “Unë...

Mbërrijnë 100 mijë doza të tjera vaksinash në Shqipëri

Kanë mbërritur pasditen e kësaj të enjteje në Shqipëri 100 mijë doza të tjera vaksinash kineze “Sinovac”. Lajmi bëhet i ditur nga kryeministri Edi...

Pasagjerët e bllokuar prej dy ditësh në aeroportin “Nënë Tereza” të shqetësuar

Ndalimi i punës nga kontrollorët në aeroportin "Nënë Tereza" shkaktoi pritje dhe radhë të qytetarëve që do të udhëtonin të mërkurën dhe të enjten jashtë vendit. Për t'u ardhur në...

Dita Ndërkombëtare e Romëve, 4 problemet që shqetësojnë këtë komunitet në Shqipëri

Dita Ndërkombëtare e Romëve, është një kremtim i historisë Rome, traditave dhe kulturës, por edhe thirrje për përfshirje sociale. Kjo ditë synon gjithashtu të rrisë...

Drejtësia e vonuar e Thumanës, ende pa përfundim hetimi i Prokurorisë për shembjen e pallateve

Drejtësia e vonuar e Thumanës, ende pa përfundim hetimi i Prokurorisë për shembjen e pallateve në Fushë-Krujë Nëna e Kristian Preçit, 25-vjeçarit që humbi jetën nga tërmeti...

Ku dallojnë vaksinat anti-Covid? Arben Gjata tregon dobitë dhe të metat e tyre

Infektimet ditore me Covid-19 në Shqipëri mbeten të qëndrueshme. Në harkun kohor të një jave numri i të prekurve nga coronavirus ka shënuar rënie....

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER