Turizmi në Valbonë përballet me probleme të shumta

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Kur flasim për Tropojën të gjithë ata që e kanë vizituar duke shkuar deri në majat më larta e dinë fort mirë, që ajo natyrë është e bekuar jo vetëm me bjeshkët, por edhe me burimet e pasura ujore.

Nëse një dekadë më parë numri i atyre që e  kishin zbuluar këtë perlë ishte fare i pakët, sot padyshim numri i tyre është rritur dhe premisat që të jetë akoma më i madh në të ardhmen janë pozitive.

Unaza e bjeshkëve në Tropojë sot është një nga destinacionet më të famshme në Ballkan, në pëllëmbë të dorës të duket sikur ke majat më të larta.

Dy javët e para të gushtit janë ata që kanë sjellë numrin më të lartë të vizitorëve, që po aq sa turizmin blu preferojnë edhe atë malor.

Por a është Tropoja dhe zemra e atij vendi, Valbona gati për t’i mik-pritur ata që zgjedhin që disa ditë padyshim t’i kalojnë aty? Valbona ende vuan për drita.

“Edhe rruga është bërë, por problemi është që edhe dritat duhet të vijnë. Jemi pa drita. Po të mos i paguash të thonë: shpejt të paguani dritat, kur ndalohen nuk flet kush me ty”, thonë sipërmarrësit.

Madje ata thonë se në pikun e turizmit janë të detyruar të punojnë me gjenerator në mungesë të energjisë elektrike.

“Kur t’u ketë qejfi i ndalojnë. Është mesi i verës dhe ne jemi me gjenerator. Problemi është se vijnë turistët dhe shërbimi nuk duhet ndaluar”, shtojnë ata.

Por duket se zhgënjimi më i madh i sipërmarrësve aty dhe jo vetëm, mbetet ndërtimi i HEC-eve në lumin e bukur të Valbonës. Sipas tyre çdo ndërhyrje që mund të bëhet në të ardhmen do ta shkatërrojë këtë imazh të saj, që me vite janë përpjekur për ta ngritur.

“Është një nga lumenjtë më të bukur që kemi. Kjo ndikon negativisht në turizëm, sepse të huajt që vijnë, ata vizitojnë parqet kombëtare”, thonë sipërmarrësit e kësaj zone.

Jo vetëm kaq, por sipërmarrësit ngrejë shqetësimin se në sezonin turistik sidomos atij veror mungojnë të rinjtë të specializuar, që angazhohen në hoteleri turizëm.

Por duket se bukuria këtij vendit do të vazhdojë t’i justifikojë ndoshta mungesën e shërbimeve,  të cilat kurrsesi nuk duhet të mungojnë në Valbonë.Etiketimet

Ukrainasit dhe Zelensky veshin këmisha të qëndisura për Ditën e Vyshyvanka

Sot është një ditë e shënuar për Ukrainasit të cilët festojnë Ditën e Vyshyvanka, festën e këmishës tradicionale të qëndisur nga vendasit. Këmisha është një...

Një oficer policie mes të arrestuarve në superoperacionin e SPAK

Mes 18 të arrestuarve nga 32 masa sigurie të lëshuara nga GJKKO në kuadër të operacionit të koduar ‘Golden Bullet’ është edhe oficeri policisë...

8 grupe kriminale veprojnë në 3 qytete, arrestohen 18 persona

SPAK ka lëshuar 32 urdhër arreste në megaoperacionin e zhvilluar në orët e fundit. Kreu i SPAK, Arben Kraja në një konferencë për mediat nënvizoi...


TË FUNDIT

Ukrainasit dhe Zelensky veshin këmisha të qëndisura për Ditën e Vyshyvanka

Sot është një ditë e shënuar për Ukrainasit të cilët festojnë Ditën e Vyshyvanka, festën e këmishës tradicionale të qëndisur nga vendasit. Këmisha është një...

Një oficer policie mes të arrestuarve në superoperacionin e SPAK

Mes 18 të arrestuarve nga 32 masa sigurie të lëshuara nga GJKKO në kuadër të operacionit të koduar ‘Golden Bullet’ është edhe oficeri policisë...

8 grupe kriminale veprojnë në 3 qytete, arrestohen 18 persona

SPAK ka lëshuar 32 urdhër arreste në megaoperacionin e zhvilluar në orët e fundit. Kreu i SPAK, Arben Kraja në një konferencë për mediat nënvizoi...

4 hapat për një president konsesual mes PS-PD

Pas disa raundeve diskutimesh mes PD dhe PS lidhur me procedurat e zgjedhjes së presidentit të ri në mënyrë konsesuale, dje socialistët pranuan draftin e...

Zbardhen emrat e parë të PD-së për presidentin e ri

Grupi parlamentar i Partisë Demokratike është mbledhur mesditën e së enjtes për çështjen e presidentit dhe kandidaturat që partia do të propozojë. Dy emrat e...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER