Kërkohen zanatçinj, bizneset ankohen për mungesë të punëtorëve

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Zanatet janë drejt harresës. Të rinjtë preferojnë ato profesione që u sjellin të ardhura më të mëdha.

Gentjan Margjini ka një kompani mobilimi. Ai tregon se nuk arrin dot të gjejë përpunues druri, tapicier e deri tek një punëtor i thjeshtë.

“Kemi rreth një vit e gjysmë që ne si biznes po kërkojmë të rinj, me eksperiencë dhe pa eksperiencë, deri në moshën 35-40 vjeç. Ne kërkojmë punëtorë, duke filluar që nga punëtor të thjeshtë, nuk është e thënë të ketë një shkollë. Deri tani nuk ka ardhur asnjë të trokasë që të kërkojë punë. Më duhen të paktën 10 persona dhe trendi është që do më duhen edhe më shumë dhe të tjerë sepse kërkesa rritet”, shprehet Margjini.

Një pjesë e punonjësve janë larguar jashtë vendit dhe ai nuk ka mundur t’i zëvendësojë.

Nëse bëjmë një kërkim në faqen e Agjencisë Kombëtare të Punësimit do të shohim se edhe aty, në sektorë të ndryshëm kërkohen zanatçinj.

Tek të gjitha ato biznese që kanë shpallur kërkesat për punë, vihet re se nga 2044 oferta punësimi në 65 qytete të Shqipërisë, industria nxjerrëse dhe përpunuese si punonjës guri, saldatorë etj., kanë numrin më të lartë të ofertave të punës.

“Disa kompani kanë filluar të marrin nga shtete të ndryshme të Lindjes së Mesme dhe ne nuk dimë si t’i marrim që t’i gjejmë. Nëse vazhdon kjo situatë, jemi të detyruar të shkojmë tek të huajt”, thotë Gentjan Margjini.


1 COMMENT

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreu i ISHSH-së: Duhet riparë kufiri minimal i pensioneve familjare

Astrit Hado, kreu i Institutit të Sigurimeve Shoqërore tha se pensioni për fëmijët jetim varion dhe bazohet te vitet e sigurimeve që ka prindi...

Rusia: Lirojmë portet në Detin e Zi nëse rishikohen sanksionet

Ministria e Jashtme e Rusisë ka thënë se do të konsiderojë hapjen e porteve të Ukrainës në Detin e Zi -  duke ulur kështu...

Presidenti i KE sot në Tiranë

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel do të jetë sot në Tiranë. Ai do të pritet nga kryeministri Edi Rama në orën 10:15 në...


TË FUNDIT

Kreu i ISHSH-së: Duhet riparë kufiri minimal i pensioneve familjare

Astrit Hado, kreu i Institutit të Sigurimeve Shoqërore tha se pensioni për fëmijët jetim varion dhe bazohet te vitet e sigurimeve që ka prindi...

Rusia: Lirojmë portet në Detin e Zi nëse rishikohen sanksionet

Ministria e Jashtme e Rusisë ka thënë se do të konsiderojë hapjen e porteve të Ukrainës në Detin e Zi -  duke ulur kështu...

Presidenti i KE sot në Tiranë

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel do të jetë sot në Tiranë. Ai do të pritet nga kryeministri Edi Rama në orën 10:15 në...

1 mijë lekë për dy fëmijë jetimë, nëna: Është qesharake

Dorina Prendi, nënë e dy fëmijëve jetimë, po kalon periudhën më të vështirë të jetës, pas humbjes së bashkëshortit 4 vite më parë. “Ne para...

Shpërthim në lokalin e një polici në Shkodër

Një lëndë plasëse ka shpërthyer në derën e lokalit të një polici në Shkodër. Ngjarja ka ndodhur në orën 02:20. Fatmirësisht nuk ka të lënduar...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER