Shkodra njeh rritje në turizëm, ‘Rozafa’ më e vizituara

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Shkodra pati rritje të numrit të vizitorëve vitin e shkuar.

Përgjegjësi i Sektorit të Parqeve Arkeologjike Helidon Sokoli, pohon se 2021 kishte afro 70% më shumë turistë se në 2020.

“Kalaja e Shkodrës e mbylli vitin 2021 me rreth 52 mijë vizitorë”, tregon Sokoli.

Kjo rritje pozitive vjen pasi shumë agjenci të huaja, sidomos ato nga Mali i Zi e kanë futur Shkodrën në paketat e tyre.

“Shkodra është futur në turet e tyre gjysmë ditore dhe kryesisht janë turistë nga vende të evropës qendrore”, tregon Helidon Sokoli.

Viti 2022 do të jetë i rëndësishëm për zonën muzeale të qytetit e cila pritet të përfshihet nga  nisma e re e rijetëzimit.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreu i Shoqatës të Jetimëve: Problemi kryesor është baza ligjore

Lulzim Resuli, kreu i Shoqatës Kombëtare të Jetimëve në Shqipëri tha për “Mirëmëngjes” në Euronews Albania se fëmijët me mungesën e kujdesit prindëror kanë...

Kreu i ISHSH-së: Duhet riparë kufiri minimal i pensioneve familjare

Astrit Hado, kreu i Institutit të Sigurimeve Shoqërore tha se pensioni për fëmijët jetim varion dhe bazohet te vitet e sigurimeve që ka prindi...

Rusia: Lirojmë portet në Detin e Zi nëse rishikohen sanksionet

Ministria e Jashtme e Rusisë ka thënë se do të konsiderojë hapjen e porteve të Ukrainës në Detin e Zi -  duke ulur kështu...


TË FUNDIT

Kreu i Shoqatës të Jetimëve: Problemi kryesor është baza ligjore

Lulzim Resuli, kreu i Shoqatës Kombëtare të Jetimëve në Shqipëri tha për “Mirëmëngjes” në Euronews Albania se fëmijët me mungesën e kujdesit prindëror kanë...

Kreu i ISHSH-së: Duhet riparë kufiri minimal i pensioneve familjare

Astrit Hado, kreu i Institutit të Sigurimeve Shoqërore tha se pensioni për fëmijët jetim varion dhe bazohet te vitet e sigurimeve që ka prindi...

Rusia: Lirojmë portet në Detin e Zi nëse rishikohen sanksionet

Ministria e Jashtme e Rusisë ka thënë se do të konsiderojë hapjen e porteve të Ukrainës në Detin e Zi -  duke ulur kështu...

Presidenti i KE sot në Tiranë

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel do të jetë sot në Tiranë. Ai do të pritet nga kryeministri Edi Rama në orën 10:15 në...

1 mijë lekë për dy fëmijë jetimë, nëna: Është qesharake

Dorina Prendi, nënë e dy fëmijëve jetimë, po kalon periudhën më të vështirë të jetës, pas humbjes së bashkëshortit 4 vite më parë. “Ne para...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER