Banorët përplasen me policinë te ‘5 Maji’, Veliaj: Do të ndërtojmë lagje të re

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Inspektorati i Mbrojtjes së Territorit ka shembur rreth 10 nga 400 banesat që duhet të rrënohet për të ndërtuar lagje e re të ‘5 Majit’.

Në të do të strehohen familjet e prekura nga tërmeti i 26 nëntorit por dhe banorët e zonës, me shtëpi të legalizuara ose në proces.

Po të mërkurën në mëngjes pati përplasje mes disa prej tyre dhe policisë.

Të pakënaqur nga marrëveshja me bashkinë, për strehim pas shembjes së banesave, ata kanë refuzuar ta firmosin dhe të zhvendosen.

Konfrontimi ishte më i fortë në familjen Mziu, e cila e paqartë nga oferta për strehim ka paditur bashkinë së bashku me fqinjët.

Djali i familjes u lidh me pranga në ccati dhe u largua prej aty nga policia. Shtëpia u shemb për disa minuta.

Kryebashkiaku Veliaj, tha se aksioni do të vazhdojë dhe lagjja e re do të përfundojë, pavarësisht kërcënimeve të disa subjekteve të OFL-së që sipas tij ishin mes protestuesve.

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

10 mijë lekë për dy fëmijë jetimë, nëna: Është qesharake

Dorina Prendi, nënë e dy fëmijëve jetimë, po kalon periudhën më të vështirë të jetës, pas humbjes së bashkëshortit 4 vite më parë. “Ne para...

Shpërthim në lokalin e një polici në Shkodër

Një lëndë plasëse ka shpërthyer në derën e lokalit të një polici në Shkodër. Ngjarja ka ndodhur në orën 02:20. Fatmirësisht nuk ka të lënduar...

Çfarë ka ndodhur në 24 orët e fundit në Ukrainë?

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski deklaroi se ka "shumë të vdekur" nga një sulm rus me raketa pranë Chernihivit. Ai ka akuzuar Rusinë për një...


TË FUNDIT

10 mijë lekë për dy fëmijë jetimë, nëna: Është qesharake

Dorina Prendi, nënë e dy fëmijëve jetimë, po kalon periudhën më të vështirë të jetës, pas humbjes së bashkëshortit 4 vite më parë. “Ne para...

Shpërthim në lokalin e një polici në Shkodër

Një lëndë plasëse ka shpërthyer në derën e lokalit të një polici në Shkodër. Ngjarja ka ndodhur në orën 02:20. Fatmirësisht nuk ka të lënduar...

Çfarë ka ndodhur në 24 orët e fundit në Ukrainë?

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski deklaroi se ka "shumë të vdekur" nga një sulm rus me raketa pranë Chernihivit. Ai ka akuzuar Rusinë për një...

Suedia dhe Finlanda mund t’i bashkohen NATO-s në dy muaj

Ambasadorja e SHBA-së, Julianne Smith ka thënë se Suedia dhe Finlanda mund t'i bashkohen NATO-s në "dy muajt e ardhshëm". Në një intervistë, ajo tha...

G7 ofron mbi 18 miliardë dollarë ndihmë për Ukrainën

Liderët financiarë të G7 kanë rënë dakord për t’i ofruar Ukrainës një ndihmë prej 18.4 miliardë dollarë, raporton ‘Reuters’. Ministrat e Financave dhe guvernatorët e...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER