Nata e parë e ‘BAFTA’, vlerësohet me dy çmime filmi ‘Ma Rainey’s Black Bottom’

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Nisi mbrëmjen e djeshme nata e parë e ndarjes së çmimeve “BAFTA” çka paraprin natën e madhe të  eventit më të rëndësishme të kinematografisë çmimet “Oskar” që zhvillohet  në fund të muajit. Nata e së shtunës u përqendrua në disa kategori dhe u ndanë nëntë çmime.

Në fillim të mbrëmjes, drejtuesja Clara Amfo kushtoi homazhe për Princ Philip, bashkëshorti i Mbretëreshës Elizabeth, i cili u nda nga jeta në 9 prill në moshën 99.

Philip u emërua presidenti i parë i BAFTA në 1959 dhe që nga ajo kohë kishte një  lidhje  të ngushtë me akademinë. Nipi i tij, Princi William është presidenti aktual i BAFTA.

“Fundi i errët i Ma Rainy” Ma Rainey’s Black Bottom” është filmi dramatik që arriti të fitojë dy çmimet kryesore në natën e parë, çmimin për kostumo-grafinë dhe mënyrën e paraqitjes vizive të aktorëve.

Një film ku ngjarjet janë të zhvendosura në vitet 1920 në Cikago dhe ku personazh kryesor është këngëtarja e muzikës xhaz Ma Rainy.” e ku protagonistë kryesore janë  Viola Davis dhe i ndjeri Chadwick Boseman.

Çmime të tjera shkuan për historinë e “Rocks”, filmi  thriller “Tenet” u vlerësua  për efekte speciale vizuale dhe “Sound of Metal” i cili bazohet në historinë e një bateristi që humb dëgjimin  fitoi çmimin për efektet më të mira të tingujve e zhurmave.

Dizajni i prodhimit shkoi për filmin e Hollywood-it “Mank”.‘The Present’  “E tashmja”,  një histori që flet për raportin e një babai me vajzën e tij në Bregun Perëndimor, fitoi çmimin për filmin britanik me metrazh të shkurtëw ndërsa “The Owl and the Pussycat” fitoi çmimin e animacionit.

Aktori Noel Clarke u vlerësua për kontributin në kinema. Ndërsa të tjera çmime të rëndësishme do të jepen mbrëmjen e sotme.

Ceremonia e Akademisë Britanike të Filmit dhe Arteve Televizive po mbahet gjatë dy netëve online për shkak të pandemisë dhe karakterizohet nga diversiteti pasi janë nominuar një numër i madh grash e vajzash dhe të aktorëve me ngjyrë apo nga Azia.

Etiketimet

Trembëdhjetë të vdekur nga COVID-19 në Maqedoninë e Veriut

Në Maqedoninë e Veriut në orët e fundit kanë humbur jetën 13 persona si pasojë e infektimit nga epidemia e COVID-19. Ministria e shëndetësisë ka...

Rënie e theksuar e vdekjeve dhe infektimeve me COVID-19 pas vaksinimit, sipas studimit italian

Rastet e reja me COVID-19 tek të gjitha grup moshat kanë rënë me 80 për qind vetëm pesë javë pas dozës së parë të...

Rritet çmimi i karburanteve, nafta dhe benzina 5 lekë më shtrenjtë në tregun e pakicës

Në pikat e furnizimit me pakicë të karburanteve, këtë fundjavë është vënë re rritje të çmimit të naftës dhe benzinës. Nëse në fillim të javës...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER