English

Anija kozmike amerikane rikthehet në Hënë pas 50 vjetësh

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

“Odisea” u bë anija e parë kozmike e prodhuar nga Amerika që u ul në Hënë për herë të parë pas 50 vitesh dhe filloi të dërgonte të dhëna, sipas kompanisë amerikane Intuitive Machines.

- Advertisement -

Kompania tha se inxhinierëve iu desh të kapërcenin problemet e fluturimit për të kryer një ulje shumë të vështirë dhe se së shpejti priten fotot e para të tokës nga sipërfaqja e Hënës, raportoi CNN.

Agjencia amerikane e hapësirës NASA njoftoi në platformën X se një tokëzues pa pilot është ulur në sipërfaqen e Hënës dhe se anija kozmike përmban instrumente të NASA-s, të dhënat e të cilave do të mundësojnë përgatitjen e eksplorimeve të ardhshme hënore me pilot.

Misioni zbarkues Odisea synon të vlerësojë mjedisin e polit jugor të Hënës përpara se një mision i drejtuar nga NASA të planifikohet të ulet në satelitin e Tokës në fund të vitit 2026.

Misioni hënor i SHBA-së dështoi muajin e kaluar, pasi anija kozmike Peregrine One, e nisur në janar me synimin për t’u ulur në Hënë, u shkatërrua mbi Paqësor pasi hasi probleme me një rrjedhje shtytëse.

Ai mision u organizua nga kompania private amerikane Astrobotik.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×