Në ‘dhomën e errët’ të Marubit, ku zuri fill fotografia shqiptare

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Për të gjithë ata që duan të shohin dhe prekin nga afër objektet me të cilët familja Marubi ka dokumentuar historinë, kjo tashmë e mundur në ekspozitën më të fundit “Marubi Expose”.

Aparatet, negativët dhe pajisjet e tjera të pa ekspozuara më parë të “dhomës së errët” ku zhvillohej zanafilla e fotografisë shqiptare.

“Janë 8 fotografi që kemi zgjedhur të ekspozojmë. Imazhe të zbuluara gjatë inventarit 2013. Është një moment mjaft intim që shohim të pozojnë dy gjeneratat e fundit të Marubëve”, thotë Luçjan Bedeni, drejtor i muzeut ‘Marubi’.

Kuratorja e kësaj ekspozite Orestia Kapidani, tregon për Euronews Albania mënyrën se si realizohej një shekull më parë kalimi i imazheve nga negativi në fotografi.

“Në këto dy aparatura mund të bëhet kontakti; madhësia e negativit dhe pozitivit janë 1, vendoset negativi dhe letra bashkë, puthiten dhe në këtë moment ato ekspozohen. Përcaktimi i kohës ndodh sipas nevojës. Këto dy aparatura i shërbejnë këtij qëllimi”, tregon kuratorja.

Synimi final i kësaj ekspozite është realizimi i plotë të procesit nga fotografimi në prodhimin e fotografisë. Gjithashtu edhe njohja e të rinjve me këtë proces, i cili ka dokumentuar në negativë ngjarjet më të rëndësishme të historisë sonë .

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Fitorja e Melonit, senatori italian flet ekskluzivisht në ‘Now’

Liderja e Partisë Vëllezërit e Italisë, Giorgia Meloni, ka shpallur fitoren në zgjedhjet e përgjithshme. Ajo pritet të jetë kryeministrja e parë femër e Italisë,...

Bushati sulmon Yuri Kim: Hipokrite, po bën diversion brenda opozitës

Analisti Andi Bushati thotë se sjellja aktuale e ambasadores amerikane Yuri Kim karshi ish-presidentit Ilir Meta tregon hipokrizi. Në emisionin Now, në Euronews Albania Bushati...

Bushati: Kim ngazëllehet sot pas Metës, dje s’e linte të përdorte flamurin amerikan

Analisti Andi Bushati u tregua kritik ndaj ambasadores amerikane Yuri Kim pas takimit që kjo e fundit zhvilloi me Ilir Metën si kryetar i...

TË FUNDIT

Fitorja e Melonit, senatori italian flet ekskluzivisht në ‘Now’

Liderja e Partisë Vëllezërit e Italisë, Giorgia Meloni, ka shpallur fitoren në zgjedhjet e përgjithshme. Ajo pritet të jetë kryeministrja e parë femër e Italisë,...

Bushati sulmon Yuri Kim: Hipokrite, po bën diversion brenda opozitës

Analisti Andi Bushati thotë se sjellja aktuale e ambasadores amerikane Yuri Kim karshi ish-presidentit Ilir Meta tregon hipokrizi. Në emisionin Now, në Euronews Albania Bushati...

Bushati: Kim ngazëllehet sot pas Metës, dje s’e linte të përdorte flamurin amerikan

Analisti Andi Bushati u tregua kritik ndaj ambasadores amerikane Yuri Kim pas takimit që kjo e fundit zhvilloi me Ilir Metën si kryetar i...

Refuzon të shkojë në luftë, burri rus i vë flakën vetes

Një ngjarje e rëndë është regjistruar në qytetin Ryazan në Moskë. Sipas mediave të huaja, një burrë me origjinë ruse i ka vënë flakën vetes...

Vllaznia humbet në Vlorë, ndeshja vuloset 2 -1 që në pjesën e parë

Flamurtari ka surprizuar në Vlorë teksa në ndeshjen e parë të 116 të finales së Kupës së Shqipërisë mposht 2 me 1 Vllazninë e...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?