Erotizmi në Pompei, ekspozita për marrëdhëniet në hapësirat publike e private

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

“Arti dhe Sensualiteti në Shtëpitë e Pompeit”, që organizohet deri më 15 janar 2023, është një ekspozitë që paraqet erotizmin që mbizotëroi në qytetin romak në hapësirat publike dhe private.

Përfaqësime fetare dhe laike të erotizmit ishin përvetësuar nga kultura e grekëve.

Qëllimi nuk ishte të shkaktonin skandal, por të kapnin idealin grek të trupit të zhveshur.

“Ne nuk mund të mendojmë për Erosin dhe sensualitetin me të njëjtën qasje siç e shohim sot. Gjithë-prania e tij është një shenjë e përcjelljes së vlerave më të përgjithshme se seksi. Kjo transmeton vlerat e ngritjes kulturore, e të qenit pjesë e një kulture më të lartë, e hijeshisë dhe të dish si të përballesh me botën. është një mënyrë për t’u përballur me botën e jashtme”, tha Maria Luisa Katoni, kuratore e ekspozitës.

Figura, piktura dhe skulptura të ndryshme reflektojnë tek publiku marrëdhëniet publike dhe private të qytetarëve të Pompeit.

Shkatërrimi i qytetit në vitin 79 pas Krishtit e ndaloi jetën e banorëve të tij, por ruajti një grimcë nga mënyra e tyre e jetesës.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Stuhi tropikale në Japoni, urdhër për evakuimin e 72 mijë banorëve

Stuhia tropikale “Meari” po zhvendoset përgjatë ishullit kryesor të Japonisë, Honshu, pasi goditi prefekturën e Shizuokës. Stuhia goditi gjithashtu edhe rajonin e Kantos gjatë të...

Viktima nga shpërthimet në Ekuador e Armeni, 5 ngjarjet kryesore të ditës

Shpërthim dhe të shtëna në qytetin port të Ekuadorit, 5 viktima Të shtënat me armë zjarri dhe një shpërthim pasues la të paktën 5...

‘DokuFest’ ul siparin, ndahen çmimet për garuesit

Festivali ndërkombëtar i filmit dokumentar dhe me metrazh të shkurtër “DokuFest” ka ulur siparin e edicionit të 21-të. “Fabrika e punëtorëve” e regjisorit kroat Srdjan...

TË FUNDIT

Stuhi tropikale në Japoni, urdhër për evakuimin e 72 mijë banorëve

Stuhia tropikale “Meari” po zhvendoset përgjatë ishullit kryesor të Japonisë, Honshu, pasi goditi prefekturën e Shizuokës. Stuhia goditi gjithashtu edhe rajonin e Kantos gjatë të...

Viktima nga shpërthimet në Ekuador e Armeni, 5 ngjarjet kryesore të ditës

Shpërthim dhe të shtëna në qytetin port të Ekuadorit, 5 viktima Të shtënat me armë zjarri dhe një shpërthim pasues la të paktën 5...

‘DokuFest’ ul siparin, ndahen çmimet për garuesit

Festivali ndërkombëtar i filmit dokumentar dhe me metrazh të shkurtër “DokuFest” ka ulur siparin e edicionit të 21-të. “Fabrika e punëtorëve” e regjisorit kroat Srdjan...

Hasi, vendi me numrin më të lartë të emigrantëve në Mbretërinë e Bashkuar

Daily Mail i ka kushtuar një reportazh, qytetit të Hasit, ose siç njihet ndryshe “Anglisë së vogël”. Vendit të cilit Mbretëria e Bashkuar, i ka...

Shuhet regjisori Kristaq Dhamo

Ditën e sotme është ndarë nga jeta regjisori Kristaq Dhamo.  Dhamo njihet si babai i kinematografisë shqiptare. Ai realizoi filmin e parë shqiptar me metrazh...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?