Hapet në Portugali ekspozita më e madhe e artistit Banksi

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Në qendrën e Kongresit të Portos ka hapur dyert ekspozita “Banksi: Gjeni apo Vandal?”, kushtuar artistit ikonë britanik, që revolucionarizoi artin.

Nga Bristoli në Ramallah, nga Jerusalemi në Nju Jork dhe nga Parisi në Berlin, Banksi ka lënë gjurmë në rrugët e botës me grafitet e tij.

“Arti i Banksit është një formë proteste. Ai paraqet materializmin, luftën dhe politikën. Ne morëm foto të veprave të tij në rrugë, shumë prej të cilave nuk ekzistojnë më sepse muret kur janë bërë janë lyer ose shembur. Ndaj, sa herë që Banksi shfaqet diku, ne dërgojmë një fotograf për ta fotografuar veprën, të cilën e përfshimë në ekspozitën tonë”, tha kuratori i ekspozitës, Alexander Nachkebiya.

Ekspozita ofron një zhytje në universin misterioz të krijuar nga Banksi, identiteti i të cilit mbetet i panjohur.

Shumë zëra dhe supozime janë bërë për të, por askush nuk ka dalë me një përgjigje konkrete. Ndërkohë, grafitet vazhdojnë të shkëqeljnë nëpër mure.

“Nuk do të doja të isha ai që u thotë njerëzve se bëhet fjalë për një përrallë, për sa kohë identiteti i Banksit është i panjohur. Mendoj se kjo është pjesë e trashëgimisë së tij”, u shpreh Nachkebiya.

Së fundmi Banksi është rivalizuar, sidomos në Ukrainë që kur nisi pushtimi rus, në fund të shkurtit. Në rrugët e Odesës sot gjenden ilustrimet e maces triumfuese, njësoj si një thumbim ndaj pushtetit dhe dhunës.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Shtrenjtohet energjia elektrike në Maqedoninë e Veriut

Prej muajit të ardhshëm, qytetarët e Maqedonisë së Veriut do të paguajnë fatura më të shtrenjta për energji elektrike, për mesatarisht 7.4 përqind. Njoftimin e...

Civici: Mashtruesit financiarë janë gjenialë, gjejnë dobësitë e sistemit

Ekonomisti dhe autori i librit "Mashtruesit financiarë", Ardian Civici thotë se këta persona janë gjenialë, pasi arrijnë që të gjejnë dobësitë e sistemit dhe...

Grevat dhe vonesat në aeroporte çorodisin transportin ajror në BE

Grevat, vonesat dhe mungesa e stafit po e kthejnë transportin ajror evropian në ferr për këtë verë. Shtetasi belg Daniel Rothier është mes viktimave. Udhëtimi...

TË FUNDIT

Shtrenjtohet energjia elektrike në Maqedoninë e Veriut

Prej muajit të ardhshëm, qytetarët e Maqedonisë së Veriut do të paguajnë fatura më të shtrenjta për energji elektrike, për mesatarisht 7.4 përqind. Njoftimin e...

Civici: Mashtruesit financiarë janë gjenialë, gjejnë dobësitë e sistemit

Ekonomisti dhe autori i librit "Mashtruesit financiarë", Ardian Civici thotë se këta persona janë gjenialë, pasi arrijnë që të gjejnë dobësitë e sistemit dhe...

Grevat dhe vonesat në aeroporte çorodisin transportin ajror në BE

Grevat, vonesat dhe mungesa e stafit po e kthejnë transportin ajror evropian në ferr për këtë verë. Shtetasi belg Daniel Rothier është mes viktimave. Udhëtimi...

Lajçak pas takimit me Rakiç: Biseduam për procesin e dialogut

I dërguari special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi Miroslav Lajçak vizitoi këtë të mërkurë Mitrovicën e Veriut. Lajçak u takua me ministrin për Komunitete...

Mediat institucione shantazhi, raporti: Gazetarët censurohen, AMA politik

Media në Shqipëri ka bërë hapa prapa. Liria e shprehjes dhe e drejta e informimit, edhe pse të garantuara në Kushtetutë nuk kanë gjetur...