Mbi 70 lloje lulesh në kopshtin e 87-vjeçarit shkodran

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Shkodra nuk është vetëm qyteti i biçikletave, por edhe qyteti i luleve. I pagëzuar si e tillë, rreth 150 tekste këngësh i janë kushtuar shumëllojshmërisë  së luleve të cilat mbushin plot ngjyra dhe aromë oborret karakteristike shkodrane.

Luleborë, jargavan e jasemini janë disa nga lulet më të dashura për shkodranët. Euronews Albania ishte në shtëpinë rreth 300 vjeçare të Adnan Mukës, i cili ruan me fanatizëm oborrin karakteritik në cilin ka të mbjella 70 lloje të ndryshme lulesh.

Adnani është 87 vjeç, por në asnjë moment nuk e ndal pasionin e tij për lulet.

“Vargëzimi kur thotë, dashnor t’u bëra ty moj lule. Lulet kanë qenë sinonim edhe i femrave, që është krijesa më e përkryer e botës”, thotë ai.

Tadita e lules në Shkodër ka ardhur shumë vite më parë personat që udhëtonin jashtë nuk sillnin vetëm mallra por dhe lloje të ndryshme lulesh.

“Lulja personifikon një prej karakteristikave që ka edhe Shkodra, mikpritjen. Të shkosh te një dashamirës apo një shok, hyn në obor dhe sheh lulet, që aty e sheh mikpritje”, sipas Adnanit.

Adnani tregon për trëndafilat e shumëngjyrëse që kanë pushtuar me aromë oborrin e tij.

“Këtë e quaj mbretëreshën e trëndafilave. Është aromatike, bëhet edhe shurup. Ka një erë të mirë.”

Jetën e tij ka vendosur kalojë mes lulesh dhe do të refuzonte çdo ofertë për tu zhvendosur në qëndër pasi oborri në të cilin kalon pjesën më të madhe të ditës, është parajsa për të.

“Petale dyngjyrëshe. Për mua kjo është palestra ku mbaj gjallë fizikun, ku bëj verime nga më të ndryshme. Ka një qetësi absolute, jam i zhdukur nga problemet që ka bota”, u shpreh 87-vjeçari.

6 maji është festa e luleve dhe në Shkodër ka një sërë organizimesh nga bashkia në bashkëpunim me Ministrinë e Kulturës.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Civici: Mashtruesit financiarë janë gjenialë, gjejnë dobësitë e sistemit

Ekonomisti dhe autori i librit "Mashtruesit financiarë", Ardian Civici thotë se këta persona janë gjenialë, pasi arrijnë që të gjejnë dobësitë e sistemit dhe...

Grevat dhe vonesat në aeroporte çorodisin transportin ajror në BE

Grevat, vonesat dhe mungesa e stafit po e kthejnë transportin ajror evropian në ferr për këtë verë. Shtetasi belg Daniel Rothier është mes viktimave. Udhëtimi...

Lajçak pas takimit me Rakiç: Biseduam për procesin e dialogut

I dërguari special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi Miroslav Lajçak vizitoi këtë të mërkurë Mitrovicën e Veriut. Lajçak u takua me ministrin për Komunitete...

TË FUNDIT

Civici: Mashtruesit financiarë janë gjenialë, gjejnë dobësitë e sistemit

Ekonomisti dhe autori i librit "Mashtruesit financiarë", Ardian Civici thotë se këta persona janë gjenialë, pasi arrijnë që të gjejnë dobësitë e sistemit dhe...

Grevat dhe vonesat në aeroporte çorodisin transportin ajror në BE

Grevat, vonesat dhe mungesa e stafit po e kthejnë transportin ajror evropian në ferr për këtë verë. Shtetasi belg Daniel Rothier është mes viktimave. Udhëtimi...

Lajçak pas takimit me Rakiç: Biseduam për procesin e dialogut

I dërguari special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi Miroslav Lajçak vizitoi këtë të mërkurë Mitrovicën e Veriut. Lajçak u takua me ministrin për Komunitete...

Mediat institucione shantazhi, raporti: Gazetarët censurohen, AMA politik

Media në Shqipëri ka bërë hapa prapa. Liria e shprehjes dhe e drejta e informimit, edhe pse të garantuara në Kushtetutë nuk kanë gjetur...

Aksidentoi të miturin dhe u largua nga vendngjarja, në kërkim polici

Një punonjës i policisë së Pogradecit është shpallur në kërkim për shkelje të rregullave të qarkullimit dhe largim nga vendi i aksidentit. Agjencia e Mbikëqyrjes...