Arti në Tiranë, artistët e rinj e kanë të vështirë të futen në treg

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Në galerinë e Artit Tirana, sallat janë mbushur me artistë të rinj që kanë ardhur nga përtej kufijve për të ekspozuar punimet e tyre në akuarel dhe teknika të tjera.

Benita Jasiqi e ka të dytën herë që vjen për të ekspozuar në festivalin e artit pamor në Tiranë. Ajo e sheh si një mundësi të mirë për të vendosur kontakte por edhe për tu njohur, pasi në Kosovë nuk e ka patur këtë mundësi.

“Ndihem shumë e lumtur, është hera e dytë që marr pjesë. Kam marrë pjesë edhe vitin e parë ku kam fituar çminin si artistja më e mirë e re. Në Kosovë nuk kam marrë pjesë asnjëherë për shkak se nuk më është dhënë mundësia. Janë të pakta mundësitë, si në Kosovë ashtu edhe në Shqipëri”, thotë ajo.

Festivali VizArt, i cili ka nisur aktivitete në Tiranë është konceptuar për t’ju dedikuar vetëm të rinjve, për performanca, ekspozita, punime në skulpturë dhe video instilacione.

Megjithatë edhe për të rinjtë shqiptarë nuk është e lehtë për tu futur në treg, dhe festivale të tilla i ndihmojnë të promovohen.

“Është hera e parë që prezantoj një pikturë në Galerinë e Arteve në Tiranë dhe është një  mundësi e mirë që të njihesh me artistë të tjerë. Është pak e vështirë, duhet të mblidhesh me disa shokë, pastaj është edhe ana financiare”, thonë disa prej artistëve të rinj.

VizArt do të qëndrojë i hapur për publikun në Muzeun Historik Kombëtar dhe Galerinë e Artit të Tiranës nga data 16–27 Maj.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Shtrenjtohet energjia elektrike në Maqedoninë e Veriut

Prej muajit të ardhshëm, qytetarët e Maqedonisë së Veriut do të paguajnë fatura më të shtrenjta për energji elektrike, për mesatarisht 7.4 përqind. Njoftimin e...

Civici: Mashtruesit financiarë janë gjenialë, gjejnë dobësitë e sistemit

Ekonomisti dhe autori i librit "Mashtruesit financiarë", Ardian Civici thotë se këta persona janë gjenialë, pasi arrijnë që të gjejnë dobësitë e sistemit dhe...

Grevat dhe vonesat në aeroporte çorodisin transportin ajror në BE

Grevat, vonesat dhe mungesa e stafit po e kthejnë transportin ajror evropian në ferr për këtë verë. Shtetasi belg Daniel Rothier është mes viktimave. Udhëtimi...

TË FUNDIT

Shtrenjtohet energjia elektrike në Maqedoninë e Veriut

Prej muajit të ardhshëm, qytetarët e Maqedonisë së Veriut do të paguajnë fatura më të shtrenjta për energji elektrike, për mesatarisht 7.4 përqind. Njoftimin e...

Civici: Mashtruesit financiarë janë gjenialë, gjejnë dobësitë e sistemit

Ekonomisti dhe autori i librit "Mashtruesit financiarë", Ardian Civici thotë se këta persona janë gjenialë, pasi arrijnë që të gjejnë dobësitë e sistemit dhe...

Grevat dhe vonesat në aeroporte çorodisin transportin ajror në BE

Grevat, vonesat dhe mungesa e stafit po e kthejnë transportin ajror evropian në ferr për këtë verë. Shtetasi belg Daniel Rothier është mes viktimave. Udhëtimi...

Lajçak pas takimit me Rakiç: Biseduam për procesin e dialogut

I dërguari special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi Miroslav Lajçak vizitoi këtë të mërkurë Mitrovicën e Veriut. Lajçak u takua me ministrin për Komunitete...

Mediat institucione shantazhi, raporti: Gazetarët censurohen, AMA politik

Media në Shqipëri ka bërë hapa prapa. Liria e shprehjes dhe e drejta e informimit, edhe pse të garantuara në Kushtetutë nuk kanë gjetur...