Nata e parë e Festivalit të Kanës, yjet e kinemasë parakalojnë në tapetin e kuq

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Pas dy vitesh edicione të kufizuara për shkak të pandemisë, Festivali i Filmit në Kanë është rikthyer lavdishëm për 75-vjetorin e tij.

Në tapetin e kuq ku parakaluan modele dhe ikona të kinematografisë.

Yje të Hollivudit si Julianne Moore, apo producentë europianë si Marko Bellokio kaluan në shëtitoren Kroisete.

Qyteti i Kanës është si magjepsës ashtu edhe artistik.

Pas Xhodi Foster, vitin e kaluar ‘Palma e Artë’ i shkoi Forest Uhitaker, jo vetëm për talentin e tij si aktor, por edhe për punën si producent. Filmi i tij i fundit mbi Sudanin Jugor po shfaqet në një edicion special.

Nën vëzhgimin e organizatorëve të festivalit, juria e kryesuar nga aktori Vincent Lindon përshkoi tapetin e kuq përpara nisjes së maratonës së 21 filmave në garë për ‘Palmën e Artë’.

Jashtë konkursit ishte filmi “Final Cut”, një komedi franceze me regji të Michel Hazanavicius, i cili parakaloi i shoqëruar nga gjithë aktorët.

Realiteti në Europën Lindore e zëvendësoi zhanrin ‘fiction’ me sulmin rus në Ukrainë dhe presidentin Zelenski që mbajti një fjalim përpara 2.500 mysafirëve.

Ai foli për kinemanë, që dikur ka qenë një mjet propagande, por edhe një mjet për lirinë si filmi “Diktatori i Madh” i Çaplin.

“Festivali i Filmit në Kanë po feston 75-vjetorin e tij me një stil të veçantë, që tregon rininë e përjetshme të kinemasë. Për 12 ditë, një ortek yjesh do të kalojnë në shëtitoren e qytetit dhe filma nga e gjithë bota do të ofrojnë një vizion global mbi krijimtarinë artistike dhe gjendjen ku ndodhet bota sot, pasi kinemaja nuk është kurrë larg realitetit”, tha gazetari i Euronews, Frédéric Ponsard.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Mediat institucione shantazhi, raporti: Gazetarët censurohen, AMA politik

Media në Shqipëri ka bërë hapa prapa. Liria e shprehjes dhe e drejta e informimit, edhe pse të garantuara në Kushtetutë nuk kanë gjetur...

Aksidentoi të miturin dhe u largua nga vendngjarja, në kërkim polici

Një punonjës i policisë së Pogradecit është shpallur në kërkim për shkelje të rregullave të qarkullimit dhe largim nga vendi i aksidentit. Agjencia e Mbikëqyrjes...

Sofja dëbon 70 diplomatë rusë, Petkov: Punonin kundër interesave të Bullgarisë

Pa dhënë shumë detaje, kryeministri në ikje i Bullgarisë, Kiril Petkov njoftoi se po dëbonte nga vendi 70 diplomatë të akredituar në ambasadën ruse...

TË FUNDIT

Mediat institucione shantazhi, raporti: Gazetarët censurohen, AMA politik

Media në Shqipëri ka bërë hapa prapa. Liria e shprehjes dhe e drejta e informimit, edhe pse të garantuara në Kushtetutë nuk kanë gjetur...

Aksidentoi të miturin dhe u largua nga vendngjarja, në kërkim polici

Një punonjës i policisë së Pogradecit është shpallur në kërkim për shkelje të rregullave të qarkullimit dhe largim nga vendi i aksidentit. Agjencia e Mbikëqyrjes...

Sofja dëbon 70 diplomatë rusë, Petkov: Punonin kundër interesave të Bullgarisë

Pa dhënë shumë detaje, kryeministri në ikje i Bullgarisë, Kiril Petkov njoftoi se po dëbonte nga vendi 70 diplomatë të akredituar në ambasadën ruse...

Zyrtari italian: Të gjendet një zgjidhje për dialogun Kosovë-Serbi

Italia inkurajon dialogun Kosovë-Serbi dhe se për këtë çështje duhet të gjendet një zgjidhje. Kështu u shpreh nënsekretari Ministrisë së Punëve të Jashtme të Italisë,...

Investitor strategjik për Pallatin e Brigadave, kthehet në pikë turistike

Ministria e Kulturës i ka hapur rrugën menaxhimit të integruar Pallatit të Brigadave, me partner strategjik, me arsyetimin se ky ansambël historik duhet të...