Ekspozita “Muri”, 11 artistë prezantojnë punimet në pikturë, grafikë e qeramikë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Ekspozita kolektive “Muri” është çelur për të dytin vit. Këtë radhë ka bërë bashkë 11 artistë të gjinive të ndryshme nga piktura në grafikë, qeramikë e kuruar nga shkrimtari Rudi Erebara.

“Muri është vendi ku duhet të vlerësojmë gjithçka. Muri është ngritja e njeriut mbi katërkëmbëshat, sepse njeriu ka ndërtuar murin për veten”, tha ai.

Arben Meksi këtë radhë ka ardhur me 4 punime në karikaturë, duke zgjedhur të trajtojë tematikat globale. Për Meksin, gjinia e karikaturës nuk është në momentet më të mira.

Ardian Devolli, rrëfen më shumë për ekspozitën Muri dhe si shkrihen dhe dialogojnë  punët e secilit artist në galeri.

“Duke e parë në tërësi ekspozitën, mendoj se vizitori do mebetet i kënaqur, sepse kalon nga një situatë në tjetrën. Ka punë shumë të mira”, u shpreh ai.

Ekspozita kolektive do të qëndrojë e hapur për 10 ditë në galerinë “Kalo”.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Prençi kundër Peleshit: 4 helikopterë s’kushtojnë më shumë se 12 mln euro

Ish-drejtori i Emergjencave Civile, Shemsi Prençi deklaroi se Shqipëria i ka mundësitë financiare për të blerë helikopterë për shuarjen e zjarreve, duke dalë kundër...

Rreth 600 të infektuar me COVID-19, më shumë se gjysma në Tiranë

Numri i rasteve me COVID-19 në vendin tonë ka ardhur sërish në rritje gjatë 24 orëve të fundit. Ministria e Shëndetësisë tha se në 1534...

Përfshirja e suksesshme e romëve në tregun shqiptar të punës

  Integrimi i komunitetit rom dhe egjiptian në tregun e punës është një nga sfidat më të vështira. Organizatat për të drejtat e romëve thonë...

TË FUNDIT

Prençi kundër Peleshit: 4 helikopterë s’kushtojnë më shumë se 12 mln euro

Ish-drejtori i Emergjencave Civile, Shemsi Prençi deklaroi se Shqipëria i ka mundësitë financiare për të blerë helikopterë për shuarjen e zjarreve, duke dalë kundër...

Rreth 600 të infektuar me COVID-19, më shumë se gjysma në Tiranë

Numri i rasteve me COVID-19 në vendin tonë ka ardhur sërish në rritje gjatë 24 orëve të fundit. Ministria e Shëndetësisë tha se në 1534...

Përfshirja e suksesshme e romëve në tregun shqiptar të punës

  Integrimi i komunitetit rom dhe egjiptian në tregun e punës është një nga sfidat më të vështira. Organizatat për të drejtat e romëve thonë...

Britania e Madhe sanksionon njeriun e dytë më të pasur të Rusisë

Kushërira e Vladimir Putinit dhe njeriu i dytë më i pasur i Rusisë janë personat më të fundit të Kremlinit që janë sanksionuar nga...

Rreth 43 mijë qytetarë janë larguar nga Kosova në 2021

Gjatë vitit 2021 janë larguar nga Kosova 42 mijë e 728 qytetarë. Rritje më të madhe të emigrimit ka shënuar komuna e Gjilanit me 4...