Artisti Oltsen Gripshi sjell ekspozitën me histori reale gjatë Komunizmit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Në tunelin në muzeun shtëpia me gjethe, ekspozita “errësirë” kujton jetët e humbura. Artisti Oltsen Gripshi risjell historinë e dhimbshme të persekutimeve që përjetoi familja e tij dhe cdokush që vuajti në atë regjim.

“Është nxitur nga një rrëfim vetjak, një formë vetëportreti pasi familja ime ka qenë e persekutuar nga regjimi komunist. Ekspozita është e gërshetuar me fotografi familjare, përveç fotografisë së vajzës sime që është me ngjyra për të dhënë mesazhin e shpresës”, tha Gripshi.

Dikur ky tunel ishte ndërtuar për të mbrojtur personat që survejonin jetën e çdo qytetari, ndërsa sot mban të vërtetën e hidhur të atij sistemi, shenjat, dhimbjen dhe jetën e lënë në mes. Simbolet, fotografitë rikthejnë të shkuarën që është e panjohur për shumë të tjerë.

“Midis fotografisë dhe instalacionit me 70 kanotiere të bardha, të varura përgjatë një tuneli 25 metra i gjatë për personat që nuk ia dolën regjimit”, tha artisti.

Kuratorja dhe njëherësh drejtoresha e muzeut shtëpia me gjethe, Etleva Demollari tregon rëndësinë e rrëfimit të së shkuarës nëpërmjet artit.

“Është si një rrugëtim në të kaluarën tonë të errët komuniste, por edhe një njohje drejt vetvetes, dhe të vërtetës. Mbyllet me nota optimist”, tha Demollari.

Nuk është kurrë e mjaftueshme të flasësh për të shkuarën, kështu pohon artisti.

As vizitorët nuk mungojnë sidomos te rinjtë të cilët shfaqin interes për të mësuar më shumë për Kohen e Komunizmit.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Rreth 40 milionë njerëz në SHBA kanë rënë viktimë e mashtrimeve, thotë Civici

Ekonomisti Ardian Civici, i cili kohët e fundit ka botuar librin "Mashtruesit Financiarë", deklaroi se mashtrimi nuk është vetëm fenomen shqiptar, por edhe i...

Shtrenjtohet energjia elektrike në Maqedoninë e Veriut

Prej muajit të ardhshëm, qytetarët e Maqedonisë së Veriut do të paguajnë fatura më të shtrenjta për energji elektrike, për mesatarisht 7.4 përqind. Njoftimin e...

Civici: Mashtruesit financiarë janë gjenialë, gjejnë dobësitë e sistemit

Ekonomisti dhe autori i librit "Mashtruesit financiarë", Ardian Civici thotë se këta persona janë gjenialë, pasi arrijnë që të gjejnë dobësitë e sistemit dhe...

TË FUNDIT

Rreth 40 milionë njerëz në SHBA kanë rënë viktimë e mashtrimeve, thotë Civici

Ekonomisti Ardian Civici, i cili kohët e fundit ka botuar librin "Mashtruesit Financiarë", deklaroi se mashtrimi nuk është vetëm fenomen shqiptar, por edhe i...

Shtrenjtohet energjia elektrike në Maqedoninë e Veriut

Prej muajit të ardhshëm, qytetarët e Maqedonisë së Veriut do të paguajnë fatura më të shtrenjta për energji elektrike, për mesatarisht 7.4 përqind. Njoftimin e...

Civici: Mashtruesit financiarë janë gjenialë, gjejnë dobësitë e sistemit

Ekonomisti dhe autori i librit "Mashtruesit financiarë", Ardian Civici thotë se këta persona janë gjenialë, pasi arrijnë që të gjejnë dobësitë e sistemit dhe...

Grevat dhe vonesat në aeroporte çorodisin transportin ajror në BE

Grevat, vonesat dhe mungesa e stafit po e kthejnë transportin ajror evropian në ferr për këtë verë. Shtetasi belg Daniel Rothier është mes viktimave. Udhëtimi...

Lajçak pas takimit me Rakiç: Biseduam për procesin e dialogut

I dërguari special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi Miroslav Lajçak vizitoi këtë të mërkurë Mitrovicën e Veriut. Lajçak u takua me ministrin për Komunitete...