Ministria shqiptare dhe greke e Kulturës marrëveshje për arkeologjinë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Ministrja e Kulturës Elva Margariti me homologen greke Lina Mendoni kanë nënshkruar sot një marrëveshje bashkëpunimi në fushën e arkeologjisë dhe muzeologjisë.

Bashkëpunimi do të përqendrohet në hartimin dhe zbatimin e projekteve të përbashkëta të gërmimit, restaurimit, konservimit dhe muzealizimit të zonave arkeologjike në vend.

“Një nga marrëveshjet e munguar prej shumë vitesh por që kemi kohë që punojmë. Kjo nuk do të ngeli thjeshtë si një marrëveshje por bashkë me ministren kemi diskutuar hapat që do ta bëjmë të mundur të ndodhë”, tha ministrja Margariti.

Në bashkëpunimin mes specialistëve shqiptarë dhe atyre grekë do të përfshihen edhe aktivitetet kërkimore dhe edukative, ku një pikë kyçe është ndarja e eksperiencave.

“Nënshkrimi i memorandumit për gërmimet arkeologjike dhe ruajtjen e muzeve na jep mundësinë që të vazhdojmë bashkëpunimin tonë mbi këto fusha me interes të përbashkët. Na jep mundësinë gjithashtu që grupe shkencore nga dy vendet të punojnë së bashku në trashëgiminë kulturore”, u shpreh ministrja greke e Kulturës dhe Sportit Lina Mendoni

Ministrja e Kulturës dhe Sportit e Greqisë Lina Mendoni ndodhet në Shqipëri për çeljen e javëve kulturore greke, ku në vend do të performojnë artistë nga vendi fqinj.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Shtrenjtohet energjia elektrike në Maqedoninë e Veriut

Prej muajit të ardhshëm, qytetarët e Maqedonisë së Veriut do të paguajnë fatura më të shtrenjta për energji elektrike, për mesatarisht 7.4 përqind. Njoftimin e...

Civici: Mashtruesit financiarë janë gjenialë, gjejnë dobësitë e sistemit

Ekonomisti dhe autori i librit "Mashtruesit financiarë", Ardian Civici thotë se këta persona janë gjenialë, pasi arrijnë që të gjejnë dobësitë e sistemit dhe...

Grevat dhe vonesat në aeroporte çorodisin transportin ajror në BE

Grevat, vonesat dhe mungesa e stafit po e kthejnë transportin ajror evropian në ferr për këtë verë. Shtetasi belg Daniel Rothier është mes viktimave. Udhëtimi...

TË FUNDIT

Shtrenjtohet energjia elektrike në Maqedoninë e Veriut

Prej muajit të ardhshëm, qytetarët e Maqedonisë së Veriut do të paguajnë fatura më të shtrenjta për energji elektrike, për mesatarisht 7.4 përqind. Njoftimin e...

Civici: Mashtruesit financiarë janë gjenialë, gjejnë dobësitë e sistemit

Ekonomisti dhe autori i librit "Mashtruesit financiarë", Ardian Civici thotë se këta persona janë gjenialë, pasi arrijnë që të gjejnë dobësitë e sistemit dhe...

Grevat dhe vonesat në aeroporte çorodisin transportin ajror në BE

Grevat, vonesat dhe mungesa e stafit po e kthejnë transportin ajror evropian në ferr për këtë verë. Shtetasi belg Daniel Rothier është mes viktimave. Udhëtimi...

Lajçak pas takimit me Rakiç: Biseduam për procesin e dialogut

I dërguari special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi Miroslav Lajçak vizitoi këtë të mërkurë Mitrovicën e Veriut. Lajçak u takua me ministrin për Komunitete...

Mediat institucione shantazhi, raporti: Gazetarët censurohen, AMA politik

Media në Shqipëri ka bërë hapa prapa. Liria e shprehjes dhe e drejta e informimit, edhe pse të garantuara në Kushtetutë nuk kanë gjetur...