Java kulturore greke, në Tiranë shfaqet ‘Miti i Amazonave’

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Java kulturore greke në Shqipëri ka sjellë një sërë aktivitetesh. Në Tiranë është shfaqur baleti “Miti i Amazonave” që bazohen në lashtësinë e shtetit fqinj.

Nga parku arkeologjik i Bylysit, shfaqja “Miti i Amazonave” u vu mbrëmë në Amfiteatrin e Liqenit.  Një shfaqje me motive nga antikiteti ashtu siç janë dhe figurat e grave të asaj kohë, luftarake dhe të bukura. Këto heroina quheshin Amazona dhe nuk ndikuan pak në letërsi apo forma të tjera artistike.

Kjo vepër është konsideruar si një kërcim teatër, pasi rrëfen legjendat e traditës greke nëpërmjet lëvizjes së trupit.

Lufta mes Akilit dhe mbretëreshës Pentesilesë ishte prezente në shfaqjen “Miti I Amazonave”, e cila është zhvilluar në kuadër të javës kulturore grekë në Shqipëri.  Java Kulturore Greke zhvillohet në kuadër të Javëve Ndërkombëtare të Kulturës, që kanë nisur në vendin tone, dhe kanë sjellë në skenën shqiptarë artistë që rrëfejnë më shumë për kulturën e shtetit fqinj.

 

LEXONI GITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Civici: Mashtruesit financiarë janë gjenialë, gjejnë dobësitë e sistemit

Ekonomisti dhe autori i librit "Mashtruesit financiarë", Ardian Civici thotë se këta persona janë gjenialë, pasi arrijnë që të gjejnë dobësitë e sistemit dhe...

Grevat dhe vonesat në aeroporte çorodisin transportin ajror në BE

Grevat, vonesat dhe mungesa e stafit po e kthejnë transportin ajror evropian në ferr për këtë verë. Shtetasi belg Daniel Rothier është mes viktimave. Udhëtimi...

Lajçak pas takimit me Rakiç: Biseduam për procesin e dialogut

I dërguari special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi Miroslav Lajçak vizitoi këtë të mërkurë Mitrovicën e Veriut. Lajçak u takua me ministrin për Komunitete...

TË FUNDIT

Civici: Mashtruesit financiarë janë gjenialë, gjejnë dobësitë e sistemit

Ekonomisti dhe autori i librit "Mashtruesit financiarë", Ardian Civici thotë se këta persona janë gjenialë, pasi arrijnë që të gjejnë dobësitë e sistemit dhe...

Grevat dhe vonesat në aeroporte çorodisin transportin ajror në BE

Grevat, vonesat dhe mungesa e stafit po e kthejnë transportin ajror evropian në ferr për këtë verë. Shtetasi belg Daniel Rothier është mes viktimave. Udhëtimi...

Lajçak pas takimit me Rakiç: Biseduam për procesin e dialogut

I dërguari special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi Miroslav Lajçak vizitoi këtë të mërkurë Mitrovicën e Veriut. Lajçak u takua me ministrin për Komunitete...

Mediat institucione shantazhi, raporti: Gazetarët censurohen, AMA politik

Media në Shqipëri ka bërë hapa prapa. Liria e shprehjes dhe e drejta e informimit, edhe pse të garantuara në Kushtetutë nuk kanë gjetur...

Aksidentoi të miturin dhe u largua nga vendngjarja, në kërkim polici

Një punonjës i policisë së Pogradecit është shpallur në kërkim për shkelje të rregullave të qarkullimit dhe largim nga vendi i aksidentit. Agjencia e Mbikëqyrjes...