Një stimultane shahu në Korçë me kampionen botërore

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Sporti i Shahut në Shqipëri synon të ringrihet në nivelet e mëparshme, e me këtë qëllim është mbajtur një simultane në qytetin e Korçës.

Përfaqësues të institucioneve, universitetit dhe shoqërisë civile u përballën me 8 herë kampionen e botës në shah për gra, Anastasia Sorokina

Ajo shprehet se qëllimi i vizitës është të ndihmojë në ringjalljen e sportit të shahut dhe për të dhënë suportin e federatës botërore të shahut.

“Jam shumë e lumtur në fakt që ndodhem sot në Korçë, qëllimi i vizitës time është të ndihmojnë federatën këtu për të zhvilluar sportin e shahut. Ditët e sotme shahu është shumë aktual në Shqipëri dhe në botë, madje jam entuziaste të lajmëroj se vitin tjetër ne vesin tuaj do të mbahen evente ndërkombëtare për këtë sport,” – u shpreh Sokorina.

Presidenti i Federatës Shqiptare të Shahut tregon se e ardhmja e shahut në vendin tonë pritet të optimiste

Idea është që ta çojmë aty ku ishte por qëllimi ynë është shumë ambicioz, që brenda afati kohor 5-10 vjeçar të prodhojmë kampionë botë dhe Europe, kjo është ideja, disa mjeshtra të mëdhenj jo vetëm një. Kam besim se do ja arrijmë,” – tha Erald Dervishi.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Civici: Mashtruesit financiarë janë gjenialë, gjejnë dobësitë e sistemit

Ekonomisti dhe autori i librit "Mashtruesit financiarë", Ardian Civici thotë se këta persona janë gjenialë, pasi arrijnë që të gjejnë dobësitë e sistemit dhe...

Grevat dhe vonesat në aeroporte çorodisin transportin ajror në BE

Grevat, vonesat dhe mungesa e stafit po e kthejnë transportin ajror evropian në ferr për këtë verë. Shtetasi belg Daniel Rothier është mes viktimave. Udhëtimi...

Lajçak pas takimit me Rakiç: Biseduam për procesin e dialogut

I dërguari special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi Miroslav Lajçak vizitoi këtë të mërkurë Mitrovicën e Veriut. Lajçak u takua me ministrin për Komunitete...

TË FUNDIT

Civici: Mashtruesit financiarë janë gjenialë, gjejnë dobësitë e sistemit

Ekonomisti dhe autori i librit "Mashtruesit financiarë", Ardian Civici thotë se këta persona janë gjenialë, pasi arrijnë që të gjejnë dobësitë e sistemit dhe...

Grevat dhe vonesat në aeroporte çorodisin transportin ajror në BE

Grevat, vonesat dhe mungesa e stafit po e kthejnë transportin ajror evropian në ferr për këtë verë. Shtetasi belg Daniel Rothier është mes viktimave. Udhëtimi...

Lajçak pas takimit me Rakiç: Biseduam për procesin e dialogut

I dërguari special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi Miroslav Lajçak vizitoi këtë të mërkurë Mitrovicën e Veriut. Lajçak u takua me ministrin për Komunitete...

Mediat institucione shantazhi, raporti: Gazetarët censurohen, AMA politik

Media në Shqipëri ka bërë hapa prapa. Liria e shprehjes dhe e drejta e informimit, edhe pse të garantuara në Kushtetutë nuk kanë gjetur...

Aksidentoi të miturin dhe u largua nga vendngjarja, në kërkim polici

Një punonjës i policisë së Pogradecit është shpallur në kërkim për shkelje të rregullave të qarkullimit dhe largim nga vendi i aksidentit. Agjencia e Mbikëqyrjes...