“Aulona Interfolk Festival” në Vlorë, interpretojnë 14 grupe nga 7 shtete

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Edicioni i 14-të i “Aulona Interfolk Festival”, në Vlorë, solli një atmosferë ku mbizotëronte folklori. Këtë vit 14 grupe nga 7 shtete performuan traditën dhe kulturën e vendeve të tyre.

Pjesëmarrësit në festival thonë se tradita e folklorit po mblidhet në vite dhe kurohet me kujdes si pjesë e trashëgimisë së këtyre vendeve

“Ne jemi një familje, qëkur isha e vogël doja të kërceja dhe e gjeta familjen time në vallet folklorike. Vallet folkorike rumune janè shumè të bukura dhe mendoj që duhet të ndjekim hapat e te parëve tanë. Na pëlqen kjo traditë sepse është diçka që bëjmë në vendin tonë dhe ne duam t’ua pasojmë fëmijëve tanë dhe të jetë diçka e bukur nè vitet nè vijim. Motivimin e kam nga babai im”, thanë disa prej tyre.

Një ndër evenimentet më të rëndësishme kulturore në qytet, që ka sjellë mjaft elemente të vlefshëm bashkëpunimi dhe pasuron ofertën turistike vlonjate duke ruajtur traditën, tha për Euronews Albania Drejtori artistik i festivalit, Sejmen Gjokoli.

“Është një edicion i mirëorganizuar në të gjitha dimensionet që ai ka, qysh në qëllimin e ngjizjes së këtij festivali, që është ai folklorik apo shpirtëror, por edhe dimensioni turistik, historik, tradicional i trashëgimisë vlerave më të rëndësishme që i ka Vlora”, u shpreh Gjokoli.

Aulona Interfolk Festival shoqëron çeljen e sezonit turistik të qytetit të Vlorës në çdo muaj maj. Në këtë edicion të 14-tē pjesëmarrës ishin Bullgaria, Kosova, Moldavia, Mali i zi, Rumania, Zvicra dhe Shqipëria.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Siria njeh si vende të pavarura rajonet pro-ruse, Luhansk dhe Donetsk

Siria ka vendosur të njohë zyrtarisht pavarësinë dhe sovranitetin e Republikave Popullore të Luhanskut dhe Donetsk. Lajmi është bërë i ditur nga agjencia shtetërore siriane...

Prençi kundër Peleshit: 4 helikopterë s’kushtojnë më shumë se 12 mln euro

Ish-drejtori i Emergjencave Civile, Shemsi Prençi deklaroi se Shqipëria i ka mundësitë financiare për të blerë helikopterë për shuarjen e zjarreve, duke dalë kundër...

Rreth 600 të infektuar me COVID-19, më shumë se gjysma në Tiranë

Numri i rasteve me COVID-19 në vendin tonë ka ardhur sërish në rritje gjatë 24 orëve të fundit. Ministria e Shëndetësisë tha se në 1534...

TË FUNDIT

Siria njeh si vende të pavarura rajonet pro-ruse, Luhansk dhe Donetsk

Siria ka vendosur të njohë zyrtarisht pavarësinë dhe sovranitetin e Republikave Popullore të Luhanskut dhe Donetsk. Lajmi është bërë i ditur nga agjencia shtetërore siriane...

Prençi kundër Peleshit: 4 helikopterë s’kushtojnë më shumë se 12 mln euro

Ish-drejtori i Emergjencave Civile, Shemsi Prençi deklaroi se Shqipëria i ka mundësitë financiare për të blerë helikopterë për shuarjen e zjarreve, duke dalë kundër...

Rreth 600 të infektuar me COVID-19, më shumë se gjysma në Tiranë

Numri i rasteve me COVID-19 në vendin tonë ka ardhur sërish në rritje gjatë 24 orëve të fundit. Ministria e Shëndetësisë tha se në 1534...

Përfshirja e suksesshme e romëve në tregun shqiptar të punës

  Integrimi i komunitetit rom dhe egjiptian në tregun e punës është një nga sfidat më të vështira. Organizatat për të drejtat e romëve thonë...

Britania e Madhe sanksionon njeriun e dytë më të pasur të Rusisë

Kushërira e Vladimir Putinit dhe njeriu i dytë më i pasur i Rusisë janë personat më të fundit të Kremlinit që janë sanksionuar nga...