“Përvjetori i ditëlindjes” në teatër, drama trajton dhunën në familje

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Në një përvjetor ditëlindjeje gjithçka po bëhet gati. Të ftuarit janë veshur me kujdes, dhe po gatuhen pjatat më të shijshme.

Në pamje të parë, familja duket perfekte, deri sa i biri zgjedh të flasë për dhunën që i ati ka ushtruar ndaj tij dhe motrës së vetëvrarë pak kohë më parë.

Teatri Kombëtar ka zgjedhur të flasë më këtë vepër të titulluar “Përvjetori i ditëlindjes”, sjellë nga regjisori Besmir Bitraku. Ndryshe nga çdo shfaqje për ta kuptuar më mirë këtë plagë, regjisori ka zgjedhur të bëjë pjesë të veprës edhe publikun.

“Për mua ishte një kryevepër, duket si një tragjedi shekspiriane. Aty më lindi ideja që vetëm duke e lexuar të jep këtë lloj impakti, po sikur ta përjetosh? Mendova se do ishte shumë mirë që edhe publiku ta përjetonbte sa më fortë këtë emocion”, tha ai.

Fare pak ka zgjedhur Bitraku të ndryshojë nga vepra origjinale e cila flet për një familje të pasur daneze dhe për patriarkun Helge.

“Unë kam bërë edhe një zgjidhje të shfaqjes, që e kam lënë në formë të atillë që publiku nuk bie dakord”, u shpeh Bitraku.

Për kastin e aktorëve që do të sjellin një nga veprat më të vlerësuar në kinematografi, janë bashkuar Tetari Kombëtar me atë eksperimental. Nga kjo e mërkurë deri të dielën, publiku do të mund të shijojë veprën ku nuk lejohen më shumë se 100 spektatorë.

LEXONI GJITHASHTU

1 COMMENT

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Siria njeh si shtete të pavarura rajonet pro-ruse, Luhansk dhe Donetsk

Siria ka vendosur të njohë zyrtarisht pavarësinë dhe sovranitetin e Republikave Popullore të Luhanskut dhe Donetsk. Lajmi është bërë i ditur nga agjencia shtetërore siriane...

Prençi kundër Peleshit: 4 helikopterë s’kushtojnë më shumë se 12 mln euro

Ish-drejtori i Emergjencave Civile, Shemsi Prençi deklaroi se Shqipëria i ka mundësitë financiare për të blerë helikopterë për shuarjen e zjarreve, duke dalë kundër...

Rreth 600 të infektuar me COVID-19, më shumë se gjysma në Tiranë

Numri i rasteve me COVID-19 në vendin tonë ka ardhur sërish në rritje gjatë 24 orëve të fundit. Ministria e Shëndetësisë tha se në 1534...

TË FUNDIT

Siria njeh si shtete të pavarura rajonet pro-ruse, Luhansk dhe Donetsk

Siria ka vendosur të njohë zyrtarisht pavarësinë dhe sovranitetin e Republikave Popullore të Luhanskut dhe Donetsk. Lajmi është bërë i ditur nga agjencia shtetërore siriane...

Prençi kundër Peleshit: 4 helikopterë s’kushtojnë më shumë se 12 mln euro

Ish-drejtori i Emergjencave Civile, Shemsi Prençi deklaroi se Shqipëria i ka mundësitë financiare për të blerë helikopterë për shuarjen e zjarreve, duke dalë kundër...

Rreth 600 të infektuar me COVID-19, më shumë se gjysma në Tiranë

Numri i rasteve me COVID-19 në vendin tonë ka ardhur sërish në rritje gjatë 24 orëve të fundit. Ministria e Shëndetësisë tha se në 1534...

Përfshirja e suksesshme e romëve në tregun shqiptar të punës

  Integrimi i komunitetit rom dhe egjiptian në tregun e punës është një nga sfidat më të vështira. Organizatat për të drejtat e romëve thonë...

Britania e Madhe sanksionon njeriun e dytë më të pasur të Rusisë

Kushërira e Vladimir Putinit dhe njeriu i dytë më i pasur i Rusisë janë personat më të fundit të Kremlinit që janë sanksionuar nga...