Gara në Teatrin e Operas, kandidatët para komisionit të vlerësimit me 7 qershor

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Më 7 qershor kandidatët që janë në garë për të marrë drejtimin e Tetarit të Operas dhe Baletit do të dalin përpara një komisioni vlerësimi.

Drejtoresha në Detyrë, Zana Çela, e cila e ka drejtuar TKOB për dy mandate ka rikandiduar sërish e po ashtu edhe Tenori Josif Gjipali ka paraqitur platformën e tij për drejtimin e Operas dhe baletit. Të dy këto emra ishin edhe ne garën e shpallur në 2016-tën.

Edhe pse ministria e Kulturës nuk ka publikuar asnjë emër, kandidatët që kanë paraqitur platformën e tyre janë  Gëzim Xhaxhaj, Kleanthi Gjika, Adela Muçollari, Arben Skënderaj

Përpara komisionit të vlerësimit secili kandidat do të prezantojë platformën, ku anëtarë në gjykim sipas ministrisë së kulturës do të jenë anëtarë të huaj dhe shqiptarë. Mandati për drejtimin e Teatrit të Operas dhe Baletit është 4 vjeçar. 

 

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Sofja dëbon 70 diplomatë rusë, Petkov: Punonin kundër interesave të Bullgarisë

Pa dhënë shumë detaje, kryeministri në ikje i Bullgarisë, Kiril Petkov njoftoi se po dëbonte nga vendi 70 diplomatë të akredituar në ambasadën ruse...

Zyrtari italian: Të gjendet një zgjidhje për dialogun Kosovë-Serbi

Italia inkurajon dialogun Kosovë-Serbi dhe se për këtë çështje duhet të gjendet një zgjidhje. Kështu u shpreh nënsekretari Ministrisë së Punëve të Jashtme të Italisë,...

Investitor strategjik për Pallatin e Brigadave, kthehet në pikë turistike

Ministria e Kulturës i ka hapur rrugën menaxhimit të integruar Pallatit të Brigadave, me partner strategjik, me arsyetimin se ky ansambël historik duhet të...

TË FUNDIT

Sofja dëbon 70 diplomatë rusë, Petkov: Punonin kundër interesave të Bullgarisë

Pa dhënë shumë detaje, kryeministri në ikje i Bullgarisë, Kiril Petkov njoftoi se po dëbonte nga vendi 70 diplomatë të akredituar në ambasadën ruse...

Zyrtari italian: Të gjendet një zgjidhje për dialogun Kosovë-Serbi

Italia inkurajon dialogun Kosovë-Serbi dhe se për këtë çështje duhet të gjendet një zgjidhje. Kështu u shpreh nënsekretari Ministrisë së Punëve të Jashtme të Italisë,...

Investitor strategjik për Pallatin e Brigadave, kthehet në pikë turistike

Ministria e Kulturës i ka hapur rrugën menaxhimit të integruar Pallatit të Brigadave, me partner strategjik, me arsyetimin se ky ansambël historik duhet të...

Siria njeh si vende të pavarura rajonet pro-ruse, Luhansk dhe Donetsk

Siria ka vendosur të njohë zyrtarisht pavarësinë dhe sovranitetin e Republikave Popullore të Luhanskut dhe Donetsk. Lajmi është bërë i ditur nga agjencia shtetërore siriane...