Restaurimi i objekteve të vjetra, kujdesi dhe rëndësia që duhet treguar

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Disa bizhu janë gjetur në një varrezë masive në Përmet të zbuluar një vit më parë. Fare lehtësisht mund të dallohet dizanji dhe kujdesi që kanë treguar, mjeshtrit, në atë kohë për t’i punuar.

“Objektet që janë ekspozuar këtu kanë dalë nga një varrezë, datuar në mesjetën e hershme në rrethin e Përmetit. Janë kryesisht objekte bronzi, objekte femore, vathë dhe një set rruazash dhe unaza. Objektet në përgjithësi janë ruajtur në gjendje të mirë”, thotë restauratori Klejdi Zguro.

Ato nuk i përkasin vetëm grave të asaj periudhe por edhe fëmijëve. Sot të gjitha këto objekte të vjetra po i nënshtrohen resturimit dhe konservimit për t’i rikthyer si dikur dhe për të njohur më mirë motivet e punimeve.

Restauratri Zguro që për 12 vite ka rikthyer në gjendje të mirë shumë objekte, tregon se sa i rëndësishëm dhe delikat është ky proces.

“Duhet të jemi shumë të kujdesshëm, durimi është çelësi kryesor dhe shumë kujdes për të pastruar çdo detaj”, tha ai.

Për t’i trashëguar objektet historike ky proçes është jetësor dhe restauraori Gent Vokopola e përkufizon në këtë mënyrë çfarë do të thotë të restaurosh.

“Kënaqësia e të sjellurit në jetë ose e rigjallërimit në një formë ose në një tjetër të veprave të shekullit të kaluar. Duhet të kesh përgatitje të gjithëanshme”, sipas tij.

Proceset janë delikate dhe një gabim mund ta dëmtojë në mënyrë të patjetërsueshme një objekt historik.

Sot teknikat dhe materialet e restaurimit janë zhvilluar me kohën, megjithëse Shqipëria nuk ka një departament të dedikuar për këtë proces.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Lajçak pas takimit me Rakiç: Biseduam për procesin e dialogut

I dërguari special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi Miroslav Lajçak vizitoi këtë të mërkurë Mitrovicën e Veriut. Lajçak u takua me ministrin për Komunitete...

Mediat institucione shantazhi, raporti: Gazetarët censurohen, AMA politik

Media në Shqipëri ka bërë hapa prapa. Liria e shprehjes dhe e drejta e informimit, edhe pse të garantuara në Kushtetutë nuk kanë gjetur...

Aksidentoi të miturin dhe u largua nga vendngjarja, në kërkim polici

Një punonjës i policisë së Pogradecit është shpallur në kërkim për shkelje të rregullave të qarkullimit dhe largim nga vendi i aksidentit. Agjencia e Mbikëqyrjes...

TË FUNDIT

Lajçak pas takimit me Rakiç: Biseduam për procesin e dialogut

I dërguari special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi Miroslav Lajçak vizitoi këtë të mërkurë Mitrovicën e Veriut. Lajçak u takua me ministrin për Komunitete...

Mediat institucione shantazhi, raporti: Gazetarët censurohen, AMA politik

Media në Shqipëri ka bërë hapa prapa. Liria e shprehjes dhe e drejta e informimit, edhe pse të garantuara në Kushtetutë nuk kanë gjetur...

Aksidentoi të miturin dhe u largua nga vendngjarja, në kërkim polici

Një punonjës i policisë së Pogradecit është shpallur në kërkim për shkelje të rregullave të qarkullimit dhe largim nga vendi i aksidentit. Agjencia e Mbikëqyrjes...

Sofja dëbon 70 diplomatë rusë, Petkov: Punonin kundër interesave të Bullgarisë

Pa dhënë shumë detaje, kryeministri në ikje i Bullgarisë, Kiril Petkov njoftoi se po dëbonte nga vendi 70 diplomatë të akredituar në ambasadën ruse...

Zyrtari italian: Të gjendet një zgjidhje për dialogun Kosovë-Serbi

Italia inkurajon dialogun Kosovë-Serbi dhe se për këtë çështje duhet të gjendet një zgjidhje. Kështu u shpreh nënsekretari Ministrisë së Punëve të Jashtme të Italisë,...