Juibelu i 60-të, nis sonte festivali i fëmijëve në Shkodër

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Sonte starton në Shkodër Festivali Mbarëkombëtar i Këngës për Fëmijë. Do të jetë një spektakël i veçantë pasi është jubileu i 60-të i tij.

Pak orë para nisjes ndërsa po bëhen punimet e fundit në skenografi, stafi organizator i festivalit zbulon disa prej risive që pritet të ketë ai përgjatë tri netëve.

“Këngat e reja janë të marra nga të gjitha trevat shqip folëse. E reja e 60-vjetorit është se ne bëjmë një retrospektivë të të gjitha arritheve të këngës për fëmijë, thotë udhëheqësi artistik, Roland Guli.

“Skenari zakonisht nëpër festivale, përfaqëson një lloj politike të festivalit. Ka ato simbolikat e fshehta që nuk kuptohen menjëherë dhe ne përpiqemi t’i nxjerrim në dritë. Jemi munduar të nxjerrim një skenar, sa më afër jetës reale”, u shpreh skenaristja Ermira Alija.

Producentja ekzekutive e Festivalit Mbarëkombetar të Këngës për Fëmijë, Manjola Lloja tregon se puna për edicionin e 60 të tij ka nisur një vit përpara, para se  profesor Kujtim Alija të ndërronte jetë.

“Ky është një festival për fëmijët në të gjitha dimensionet. Më vjen shumë mirë që festivali i bën bashkë të gjithë dhe kjo punë që ka nisur një vit përpara, kur profesor Kujtimi ishte me ne”, tha Lloja.

Ky festival do të ketë 20 këngë në konkurim ndërsa do të shoqërohen nga 85 fëmijë, pjesë e korit të festivalit, si dhe 65 të tjerë si balerinë. Në natën e tretë do të ndahen dy çmime që janë çmimi i parë dhe çmimi Kujtim Alija, në nder të profesorit, ikonë e këtij festivali.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Prençi kundër Peleshit: 4 helikopterë s’kushtojnë më shumë se 12 mln euro

Ish-drejtori i Emergjencave Civile, Shemsi Prençi deklaroi se Shqipëria i ka mundësitë financiare për të blerë helikopterë për shuarjen e zjarreve, duke dalë kundër...

Rreth 600 të infektuar me COVID-19, më shumë se gjysma në Tiranë

Numri i rasteve me COVID-19 në vendin tonë ka ardhur sërish në rritje gjatë 24 orëve të fundit. Ministria e Shëndetësisë tha se në 1534...

Përfshirja e suksesshme e romëve në tregun shqiptar të punës

  Integrimi i komunitetit rom dhe egjiptian në tregun e punës është një nga sfidat më të vështira. Organizatat për të drejtat e romëve thonë...

TË FUNDIT

Prençi kundër Peleshit: 4 helikopterë s’kushtojnë më shumë se 12 mln euro

Ish-drejtori i Emergjencave Civile, Shemsi Prençi deklaroi se Shqipëria i ka mundësitë financiare për të blerë helikopterë për shuarjen e zjarreve, duke dalë kundër...

Rreth 600 të infektuar me COVID-19, më shumë se gjysma në Tiranë

Numri i rasteve me COVID-19 në vendin tonë ka ardhur sërish në rritje gjatë 24 orëve të fundit. Ministria e Shëndetësisë tha se në 1534...

Përfshirja e suksesshme e romëve në tregun shqiptar të punës

  Integrimi i komunitetit rom dhe egjiptian në tregun e punës është një nga sfidat më të vështira. Organizatat për të drejtat e romëve thonë...

Britania e Madhe sanksionon njeriun e dytë më të pasur të Rusisë

Kushërira e Vladimir Putinit dhe njeriu i dytë më i pasur i Rusisë janë personat më të fundit të Kremlinit që janë sanksionuar nga...

Rreth 43 mijë qytetarë janë larguar nga Kosova në 2021

Gjatë vitit 2021 janë larguar nga Kosova 42 mijë e 728 qytetarë. Rritje më të madhe të emigrimit ka shënuar komuna e Gjilanit me 4...