Festivali i këngës për fëmijë në Shkodër, përkujtohet mjeshtri Kujtim Alija

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Fëmijë nga e gjithë Shqipëria, por jo vetëm u bënë bashkë në festën e këngës ku në fund triumfues u shpallën Irsa Mashi dhe Samuel Martaneshi nga Shkodra me këngën “Festivali na thërret” me tekst të Stefan Çapalikut dhe muzikë të Zef Çobës.

Shumë të emocionuar dhe te mbushur në lotë gëzimi, fituesit vetëm 12-vjeçarë ende nuk e besojnë që ja dolën.

Për tekstshkruesin profesor Stefan Çapalikun vlera më e madhe e këtij festivali është gërshetimi i vlera e dhe moshave ndërsa për kompozitorin Zef Çoba kjo këngë e rikthen pas në kohë në rininë e tij.

”Kënga përmbledh edhe në përmbajtjen e saj gjithë kontributin që kanë dhënë mësuesit tanë, ne, gjeneratat në vazhdim dhe ato që do të vijnë në skenën e këtij festivali”, u shpreh Çapaliku.

”Kjo është gjëja më e bukur që bën Shkodra. Gërsheton moshat, talentet, traditat, fitoret dhe nuk njeh humbje”, tha Çoba.

Emër i paharueshëm i këtij festivali që dha një kontribut të vyer ndër vite është profesori Kujtim Alija, i cili ndonëse nuk është më fizikisht vepra i tij është e lidhur pandashmërisht me qytetin e Shkodrës.

Në përkujtim të tij në kinemanë e qytetit u shfaq një dokumentar.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Shtrenjtohet energjia elektrike në Maqedoninë e Veriut

Prej muajit të ardhshëm, qytetarët e Maqedonisë së Veriut do të paguajnë fatura më të shtrenjta për energji elektrike, për mesatarisht 7.4 përqind. Njoftimin e...

Civici: Mashtruesit financiarë janë gjenialë, gjejnë dobësitë e sistemit

Ekonomisti dhe autori i librit "Mashtruesit financiarë", Ardian Civici thotë se këta persona janë gjenialë, pasi arrijnë që të gjejnë dobësitë e sistemit dhe...

Grevat dhe vonesat në aeroporte çorodisin transportin ajror në BE

Grevat, vonesat dhe mungesa e stafit po e kthejnë transportin ajror evropian në ferr për këtë verë. Shtetasi belg Daniel Rothier është mes viktimave. Udhëtimi...

TË FUNDIT

Shtrenjtohet energjia elektrike në Maqedoninë e Veriut

Prej muajit të ardhshëm, qytetarët e Maqedonisë së Veriut do të paguajnë fatura më të shtrenjta për energji elektrike, për mesatarisht 7.4 përqind. Njoftimin e...

Civici: Mashtruesit financiarë janë gjenialë, gjejnë dobësitë e sistemit

Ekonomisti dhe autori i librit "Mashtruesit financiarë", Ardian Civici thotë se këta persona janë gjenialë, pasi arrijnë që të gjejnë dobësitë e sistemit dhe...

Grevat dhe vonesat në aeroporte çorodisin transportin ajror në BE

Grevat, vonesat dhe mungesa e stafit po e kthejnë transportin ajror evropian në ferr për këtë verë. Shtetasi belg Daniel Rothier është mes viktimave. Udhëtimi...

Lajçak pas takimit me Rakiç: Biseduam për procesin e dialogut

I dërguari special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi Miroslav Lajçak vizitoi këtë të mërkurë Mitrovicën e Veriut. Lajçak u takua me ministrin për Komunitete...

Mediat institucione shantazhi, raporti: Gazetarët censurohen, AMA politik

Media në Shqipëri ka bërë hapa prapa. Liria e shprehjes dhe e drejta e informimit, edhe pse të garantuara në Kushtetutë nuk kanë gjetur...