8 të dënuar, vodhën veprën e Banksy në nder të viktimave të sulmit në Paris

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Tetë persona janë dënuar nga gjykata e Parisit pasi vodhën një vepër të artistit Banksy në nder të atyre që humbën jetën nga sulmi terrorist në kryeqytetin francez në 2015.

Ata ishin akuzuar për vjedhje dhe u dënuan me 6 deri në 2 vite burg.

Në qershor të vitit 2018, një vepër arti murale ku portretizohej një grua myslimane e pikëlluar u shfaq në dorën e sallës së koncerteve Bataclan, vendngjarja e sulmit të terrorist ku u vranë 90 persona dhe u plagosën 200 të tjerë në 2015

Sipas pamjeve të marra nga kamerat e sigurisë, tre persona të maskuar prenë zinxhirët që mbanin derën dhe më pas e ngarkuan në një fugon pa targa, e gjithë kjo në vetëm tetë minuta.

Autoritetet italiane zbuluan veprën e Banksy-t në qershor të 2020 fshehur në papafingon e një ferme dhe më pas ia kthyen Francës.

Gjykata theksoi se ‘sendi i vjedhur’ ishte i një ‘rëndësie të veçantë’ dhe mbartte ‘vlerë të lartë trashëgimore’.

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Partia e Lirisë: Meta s’është ndaluar për Kongresin e Partisë Socialiste Europiane

Zyrtarë të Partisë së Lirisë kanë mohuar për Euronews Albania lajmin që qarkulloi në media se kreut të Partisë së Lirisë, Ilir Meta i...

4 herë mbi mesataren, gjyqtarët dhe prokurorët e Shqipërisë më të paguarit në Europë

Gjyqtarët dhe prokurorët në Shqipëri janë më të paguarit në Europë në raport me rrogën mesatare të vendit. Të dhënat e një raporti të Këshillit...

Dosja e “Rrumit të Shijakut” dhe vëllezërve Beqiraj i kalon SPAK

Prokuroria e Durrësit shpall mos-kompetencën e hetimit të vrasjeve dhe tentativave të vrasjeve për 14 të arrestuarit gjatë operacionit "Porositësi". Kjo dosje i kalon Strukturës...

TË FUNDIT

Partia e Lirisë: Meta s’është ndaluar për Kongresin e Partisë Socialiste Europiane

Zyrtarë të Partisë së Lirisë kanë mohuar për Euronews Albania lajmin që qarkulloi në media se kreut të Partisë së Lirisë, Ilir Meta i...

4 herë mbi mesataren, gjyqtarët dhe prokurorët e Shqipërisë më të paguarit në Europë

Gjyqtarët dhe prokurorët në Shqipëri janë më të paguarit në Europë në raport me rrogën mesatare të vendit. Të dhënat e një raporti të Këshillit...

Dosja e “Rrumit të Shijakut” dhe vëllezërve Beqiraj i kalon SPAK

Prokuroria e Durrësit shpall mos-kompetencën e hetimit të vrasjeve dhe tentativave të vrasjeve për 14 të arrestuarit gjatë operacionit "Porositësi". Kjo dosje i kalon Strukturës...

Komuniteti i ri Politik, Rama: Ndërtojmë diçka shumë të rëndësishme për njerëzit

Udhëheqësit e Bashkimit Europian dhe 17 liderët e vendeve jo anëtare të unionit janë takuar sot në kryeqytetin çek, Pragë. Ky takim në kalanë...

Furnizonin me informacione klanin Duka për Ervis Martinajn, gjykata dënon 3 persona

Gjykata e Tiranës ka dënuar me 2 vite burg ish-punonjësin e IT-së në polici Ardian Ahmeti. Bashkë me të janë dënuar me nga 2...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?