32 gërmime arkeologjike, arkeologët do të nisin kërkimet nga veriu në jug

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Që prej prillit kanë nisur disa gërmime arkeologjike në Shqipëri dhe shumë të tjera pritet të nisin dhe do të përmbyllen deri në tetor.

Janë 32 projekte arkeologjike të planifikuara për këtë vit jo vetëm në site shumë të njohura, si në Butrint, Durrës por edhe ne vende të tjera me potencial arkeologjik.

Nga prilli deri në këtë moment janë mbyllur disa kërkime që lidhen me prehistorinë dhe antikitetin.

“Kemi vazhduar me kërkime në fushën e antikitetit në Bushat, janë mbyllur kërkimet në bazilikën e Elbasanit, kemi mbyllur kërkimet në Finiq”, tha Drejtresha e Institutit të Arkeologjisë, Belisa Muka.

Rovena Kurti, shefja e Departamentit të Prehistorisë tregon se çfarë kanë arritur të gjejnë nga kërkimet që kanë bërë në pellgun e Korçës.

“Eksploruam për herë të parë një vendbanim kodrinor mbi fshatin Barç i cili ndodhet shumë afër qytetit të Korçës. Kishim gjetur qeramikë prehistorike dhe qeramikë të periudhave më të vona. Menduam se kishim të bënim me varrezë tumulare”, u shpreh ajo.

Për të, këto të dhëna janë interesante pasi hedhin dritë mbi mënyrën e jetesës në periudhën e hekurit.

“Gërmimi deri tani, është ugjerues që kemi të bëjmë me një banesë të periudhës së hekurit. Do ishte një zbulim shumë i rëndësishëm për periudhën e hekurit”, sipas saj.

Aktualisht po punohet në dy site arkeologjike dhe në secilin gërmim arkeologjik, Instituti i Arkeologjisë bashkëpunon me ekspertë të huaj.

“Aktualisht janë kërkime tona të përbashkëta me Universitetin e Sapienzës, kemi nisur kërkimet në Amfiteatrin e Durrësit”, theksoi Muka.

Gërmimet arkeologjike do të nisin në Apolloni, luginën e drinosit, Butrintit, Drishtin, do të shtrihen në Shkodër dhe vende të tjera me të dhëna arkeologjike.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

‘Kurti-Vuçiç do mbajnë përgjegjësi’, BE i kërkon Kosovës e Serbisë të ulin tonet

Bashkimi Evropian ka ftuar liderët politikë në Kosovë dhe Serbi që t’i japin fund menjëherë retorikës nxitëse dhe të veprojnë me përgjegjësi. BE-ja ka shprehur...

2 anije ukrainase drejt Turqisë me 14 mijë tonë drithëra

Ministria e Infrastrukturës në Ukrainë njoftoi se në 24 orët e fundit një anije tjetër me drithëra, e cila mban flamurin e ishujve Barbados,...

Vajzat që sfidojnë talebanët, si arsimohen të rejat afgane përballë guerilasve

Nafesa ka zbuluar një vend të mirë për të fshehur librat e shkollës nga sytë mbikëqyrës të vëllait të saj taleban: kuzhinën, ku burrat...

TË FUNDIT

‘Kurti-Vuçiç do mbajnë përgjegjësi’, BE i kërkon Kosovës e Serbisë të ulin tonet

Bashkimi Evropian ka ftuar liderët politikë në Kosovë dhe Serbi që t’i japin fund menjëherë retorikës nxitëse dhe të veprojnë me përgjegjësi. BE-ja ka shprehur...

2 anije ukrainase drejt Turqisë me 14 mijë tonë drithëra

Ministria e Infrastrukturës në Ukrainë njoftoi se në 24 orët e fundit një anije tjetër me drithëra, e cila mban flamurin e ishujve Barbados,...

Vajzat që sfidojnë talebanët, si arsimohen të rejat afgane përballë guerilasve

Nafesa ka zbuluar një vend të mirë për të fshehur librat e shkollës nga sytë mbikëqyrës të vëllait të saj taleban: kuzhinën, ku burrat...

Fenomeni i pazakontë natyror në Halkidiki shtang banorët

Një fenomen mbresëlënës natyror ka ndodhur mëngjesin e së dielës në ishullin Halkidiki, në Greqi, kur për shkak të kushteve të këqija atmosferike, mbi...

Jazexhi: Rushdie e përdori provokimin ndaj botës islame për t’u promovuar

Gazetari Olsi Jazenxhi tha se sulmi ndaj shkrimtarit Salman Ruzhdie nga një i ri mysliman në Nju Jork është rrjedhojë e urrejtjes së të...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?