Inva Mula tregon surprizat e Mik Festival për Euronews Albania

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Korça e serenatave këto ditë i është dorëzuar muzikës klasike dhe jo vetëm aty ku MIK Festival çeli siparin e edicionit të tij të 5-të.

Sopranoja Inva Mula, njëherësh edhe organizatore e këtij eventi, në një intervistë ekskluzive për Euronews Albania tregoi sfidat e këtij festivali dhe listoi emrat që do të jenë të pranishëm në skenat e MIK Festival.

Në këtë edicion të pestë të MIK Festival janë përgjedhur 4 lokacione nga vetë grupi organizator.

Hani i Pazarit në Korçë, Shtëpia Muze e Sterjo Spase si dhe dy lokacione të tjera do të jenë në dispozicion për artdashësit pasi aty janë ideuar skenat për artistët.

Misioni i këtij festivali është përçimi i mesazheve humane dhe kulturore me shije, në një kohë kur ende  është lufta aktive në Ukrainë dhe ky festival tenton të jetë më pranë çdokujt,  ndaj jo më kot njëra nga veprat e vëna në skenë ishte një një kompozitor Ukrainas, u shpreh Inva Mula.

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

9 shtete evropiane mbështesin anëtarësimin e Ukrainës në NATO

Nëntë shtete të Evropës Qendrore dhe Lindore kanë ofruar mbështetjen e tyre që Ukraina të bëhet anëtare e NATO-s, dhe i kanë bërë thirrje...

6 arsye psikologjike përse njerëzit përfshihen në zënka 

Zënkat nuk janë asnjëherë të këndshme. Pavarësisht se më kë jeni zënë, me partnerin, një mik, koleg apo një familjar, një zënkë e fortë...

8 shtëpi të ndërtuara në vende të pazakonta

Arkitektura mund të flirtojë me natyrën në mënyra ekspresive por delikate. Ideja në arkitekturë është shpesh për të harmonizuar, jo për të dominuar, peizazhet. Kjo mund të jetë...

TË FUNDIT

9 shtete evropiane mbështesin anëtarësimin e Ukrainës në NATO

Nëntë shtete të Evropës Qendrore dhe Lindore kanë ofruar mbështetjen e tyre që Ukraina të bëhet anëtare e NATO-s, dhe i kanë bërë thirrje...

6 arsye psikologjike përse njerëzit përfshihen në zënka 

Zënkat nuk janë asnjëherë të këndshme. Pavarësisht se më kë jeni zënë, me partnerin, një mik, koleg apo një familjar, një zënkë e fortë...

8 shtëpi të ndërtuara në vende të pazakonta

Arkitektura mund të flirtojë me natyrën në mënyra ekspresive por delikate. Ideja në arkitekturë është shpesh për të harmonizuar, jo për të dominuar, peizazhet. Kjo mund të jetë...

Cili ka qenë viti më i keq në histori për të qenë gjallë?

Shkenca e ka gjetur edhe përgjigjen e kësaj pyetjeje të çuditshme... Përgatituni për të lexuar rreth një kohe në historinë e njerëzimit që duket sikur...

Xhixha ‘gjunjëzon’ Partizanin, bardheblutë ngrenë flamurin në mes të fushës

Tirana ka mposhtur në derbi 2-0 Partizanin në ndeshjen e luajtur në Air Albania. Edhe pse me një lojtar më pak që prej minutave të...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?