‘DokuFest’ ul siparin, ndahen çmimet për garuesit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Festivali ndërkombëtar i filmit dokumentar dhe me metrazh të shkurtër “DokuFest” ka ulur siparin e edicionit të 21-të.

“Fabrika e punëtorëve” e regjisorit kroat Srdjan Kovaçeviç u shpall filmi më i mirë ballkanik.

“Ka me kalu”, prodhim i aktores së lindur në Shqipëri, Flonja Kodheli u shpall filmi më i mirë kombëtar.

Çmimi i publikut shkoi për “Dashuria, markat gjermane dhe vdekja”, i autorit gjerman me origjinë turke, Cem Kaya.

Filmi somalez “A do të vijnë prindërit për të më parë” i Mo Harawe u shpall më i miri në kategorinë ndërkombëtare të filmave të shkurtër.

Ndërkohë, grekja Sofia Georgovassili dhe filmi i saj “Kujtimet e një stuhie kthese” ishte i nominuari i “DokuFest” për Akademinë Europiane të Filmit.

“DokuFest” u mbajt nga data 4 deri më 13 gusht në Prizren. Tema e sivjetshme ishte “Si të mbijetosh” dhe gjatë 9 ditëve të zhvillimit të tij, janë shfaqur 270 filma.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Mesa duket shumica e njerëzve kanë një ngjyrë të preferuar, ja cila është ajo

Kjo është ngjyra e preferuar e shumicës së njerëzve në botë – dhe ajo më pak e preferuara. Ndërsa mjetet statistikore u përmirësuan ndjeshëm gjatë...

Incidente në derbin Partizani-Tirana, portieri i bardhebluve goditet nga tifozeria

Incidente të rënda kanë shoqëruar derbin Partizani-Tirana që po luhet në ‘Air Albania’ që nga ora 19:00. Ndërsa Tirana udhëheq 0-2 në derbi, tifozët kanë...

Larg konsensusit për territorialen, PS e PD mblidhen edhe për reformë zgjedhore

E hëna e 3 tetorit pritet të fillojë me një anxhendë të ngjeshur parlamentare për ligjvënësit shqiptarë. Puna do të nisë fillimisht në komisionin...

TË FUNDIT

Mesa duket shumica e njerëzve kanë një ngjyrë të preferuar, ja cila është ajo

Kjo është ngjyra e preferuar e shumicës së njerëzve në botë – dhe ajo më pak e preferuara. Ndërsa mjetet statistikore u përmirësuan ndjeshëm gjatë...

Incidente në derbin Partizani-Tirana, portieri i bardhebluve goditet nga tifozeria

Incidente të rënda kanë shoqëruar derbin Partizani-Tirana që po luhet në ‘Air Albania’ që nga ora 19:00. Ndërsa Tirana udhëheq 0-2 në derbi, tifozët kanë...

Larg konsensusit për territorialen, PS e PD mblidhen edhe për reformë zgjedhore

E hëna e 3 tetorit pritet të fillojë me një anxhendë të ngjeshur parlamentare për ligjvënësit shqiptarë. Puna do të nisë fillimisht në komisionin...

Dendias: Greqia ‘e hapur’ për bisedime me Turqinë nëse Ankaraja ndalon provokimet

Ministri i Jashtëm i Greqisë thotë se vendi i tij është i hapur për bisedime me Turqinë, por vetëm nëse Ankaraja ndal provokimet e...

‘Vera andrron detin’ në kinema, filmi mbi pabarazinë gjinore merr çmimin Golden Sun

Filmi kosovar ‘Vera andrron detin’ me skenar nga Doruntina Basha dhe regji të Kaltrina Krasniqit u shfaq premierë të shtunën për publikun. Vera, një grua në...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?