Aktorët e Shkodrës kundër dekomunistizimit të kinematografisë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Projekt ligji për ndalimin e transmetimit të filmave shqiptarë që glorifikojnë komunizmin ka hapur diskutime dhe kundërshti të forta tek artistët.

Për mjeshtrin e madh Agron Dizdari, një nismë e tillë është absurde për 3 fakte shumë të rëndësishme.

“Arsyeja e parë është që shqiptarët kurrë nuk duhet të hanë historinë e vet, sepse në kinematografi është një pjesë e historisë së kombit tonë. E dyta, do të ishte mëkat që figura të nderuara, të jashtëzakonshme me një reputacion jo vetëm kombëtar, por ndërkombëtar si Sandër Prosi, Tinka Kurti, Rikard Ljarja të zhdukeshin nga faqja e historisë së artit. E treta, spektatori që sheh tmerret e diktaturës të nxjerrë mësim nga diktatura dhe në demokraci të mos përsërisin fajet e asaj kohe“, u shpreh ai.

Edhe për aktoren Merita Smaja, një nismë e tillë është e gabuar. Me të njëjtën logjikë, vijon ajo, duhet të mos shfaqeshin filma as për Hitlerin apo Stalinin të cilat janë tashmë pjesë e Holliwood.

“Atje tregohet për shëmbull është bërë në vitin 1960,1970. Në ato vite ti kupton çfarë kanë bërë këto njerëz, si kanë jetuar dhe cili ka qenë mentaliteti i tyre. Ne shohim dhe filma për Hitlerin, a duhet ti ndalojmë? Shohim fima për Stalinin, a duhet t’i ndalojmë? Nuk janë ndaluar por i ka bërë dhe Holliëoodi , pra historia duhet të vijë ashtu siç ka qenë”, tha ajo.

Aktorja Drande Xhaj shprehet me tone më të zbutura, pasi sipas saj ndoshta disa filma edhe duhen ndaluar sot.

“Filmat shqiptarë janë pjesë e kulturës së historisë së vendit tonë. Është bërë një punë e vazhdueshme nga ana artistike. Për tekstet dhe problematikat që kanë ngritur këto filma duhet seleksionuar. Por që t’i heqësh nga qarkullimi, një punë kolosale që është bërë dhe më një seriozitet shumë të madh mua nuk më duket e drejtë”, theksoi ajo.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Fitorja e Melonit, senatori italian flet ekskluzivisht në ‘Now’

Liderja e Partisë Vëllezërit e Italisë, Giorgia Meloni, ka shpallur fitoren në zgjedhjet e përgjithshme. Ajo pritet të jetë kryeministrja e parë femër e Italisë,...

Bushati sulmon Yuri Kim: Hipokrite, po bën diversion brenda opozitës

Analisti Andi Bushati thotë se sjellja aktuale e ambasadores amerikane Yuri Kim karshi ish-presidentit Ilir Meta tregon hipokrizi. Në emisionin Now, në Euronews Albania Bushati...

Bushati: Kim ngazëllehet sot pas Metës, dje s’e linte të përdorte flamurin amerikan

Analisti Andi Bushati u tregua kritik ndaj ambasadores amerikane Yuri Kim pas takimit që kjo e fundit zhvilloi me Ilir Metën si kryetar i...

TË FUNDIT

Fitorja e Melonit, senatori italian flet ekskluzivisht në ‘Now’

Liderja e Partisë Vëllezërit e Italisë, Giorgia Meloni, ka shpallur fitoren në zgjedhjet e përgjithshme. Ajo pritet të jetë kryeministrja e parë femër e Italisë,...

Bushati sulmon Yuri Kim: Hipokrite, po bën diversion brenda opozitës

Analisti Andi Bushati thotë se sjellja aktuale e ambasadores amerikane Yuri Kim karshi ish-presidentit Ilir Meta tregon hipokrizi. Në emisionin Now, në Euronews Albania Bushati...

Bushati: Kim ngazëllehet sot pas Metës, dje s’e linte të përdorte flamurin amerikan

Analisti Andi Bushati u tregua kritik ndaj ambasadores amerikane Yuri Kim pas takimit që kjo e fundit zhvilloi me Ilir Metën si kryetar i...

Refuzon të shkojë në luftë, burri rus i vë flakën vetes

Një ngjarje e rëndë është regjistruar në qytetin Ryazan në Moskë. Sipas mediave të huaja, një burrë me origjinë ruse i ka vënë flakën vetes...

Vllaznia humbet në Vlorë, ndeshja vuloset 2 -1 që në pjesën e parë

Flamurtari ka surprizuar në Vlorë teksa në ndeshjen e parë të 116 të finales së Kupës së Shqipërisë mposht 2 me 1 Vllazninë e...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?