Libri i dytë i tenorit Tusha/ Nderohet me titullin “Nder i qarkut të Elbasanit”

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Tenori i mirënjohur Kastriot Tusha rikthehet serish në Skenën e Teatrit ‘Skampa’ të Elbasanit, kësaj radhe jo për të përçuar zërin por rreshtat e librit të tij të dytë, të cilin autori ia dedikon plotësisht traditës së folkut të trevës se tij të lindjes.

Tusha promovoi librin e tij me titull “Kënga Popullore Qytetare e Elbasanit” në një ceremoni që bëri bashkë politikanë e artistë dashamirës të tenorit dhe të artit elbasanas. Mes emocionesh Tusha përcolli falenderimet për të gjithë të pranishmit e mbështetësit e tij.

“Qenka e vështirë të flasësh nga Podiumi pasi jam mësuar të flas nga skena.

Libri i ri Kastriot Tushes u përshendet e vlerësua nga të pranishmit si Ardian Turku, Bamir Topi, Josif Gjipali etj.

“Një libër që del jashtë përmasave të Kastriotit dhe secilit prej nesh. Libri ku në mënyrën më komplekse pasqyrohet trashëgimia e Elbasanit”- tha Ardian Turku.

“Fjala ime shkon në një dimension të dyfishtë, shkon së pari te Kastrioti, në atë dimension që përzihet ndjeshëm midis njeriut qytetarë, intelektual, provizionistit dhe mikut të dashur”- shprehet Bamir Topi.

“Unë e përgëzoj Kastriotin për librin që ka bërë pasi njohja që ai ka në këtë zhanër është e jashtëzakonshme”- theksoi Josif Gjipali.

Karriera e pasur dhe e suksesshme e Kastriot Tushes gjithmonë e lidhur me Elbasanin ka ndihmuar ne promovimin dhe lartësimin  e vlerave te artit kësaj treve, arsye këto për të cilat, bashkia dhe këshilli i këtij qarku i akorduan vlerësimin me titullin “nder i qarkut të Elbasanit”.

LEXONI GJITHASHTU: 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Fitorja e Melonit, senatori italian flet ekskluzivisht në ‘Now’

Liderja e Partisë Vëllezërit e Italisë, Giorgia Meloni, ka shpallur fitoren në zgjedhjet e përgjithshme. Ajo pritet të jetë kryeministrja e parë femër e Italisë,...

Bushati sulmon Yuri Kim: Hipokrite, po bën diversion brenda opozitës

Analisti Andi Bushati thotë se sjellja aktuale e ambasadores amerikane Yuri Kim karshi ish-presidentit Ilir Meta tregon hipokrizi. Në emisionin Now, në Euronews Albania Bushati...

Bushati: Kim ngazëllehet sot pas Metës, dje s’e linte të përdorte flamurin amerikan

Analisti Andi Bushati u tregua kritik ndaj ambasadores amerikane Yuri Kim pas takimit që kjo e fundit zhvilloi me Ilir Metën si kryetar i...

TË FUNDIT

Fitorja e Melonit, senatori italian flet ekskluzivisht në ‘Now’

Liderja e Partisë Vëllezërit e Italisë, Giorgia Meloni, ka shpallur fitoren në zgjedhjet e përgjithshme. Ajo pritet të jetë kryeministrja e parë femër e Italisë,...

Bushati sulmon Yuri Kim: Hipokrite, po bën diversion brenda opozitës

Analisti Andi Bushati thotë se sjellja aktuale e ambasadores amerikane Yuri Kim karshi ish-presidentit Ilir Meta tregon hipokrizi. Në emisionin Now, në Euronews Albania Bushati...

Bushati: Kim ngazëllehet sot pas Metës, dje s’e linte të përdorte flamurin amerikan

Analisti Andi Bushati u tregua kritik ndaj ambasadores amerikane Yuri Kim pas takimit që kjo e fundit zhvilloi me Ilir Metën si kryetar i...

Refuzon të shkojë në luftë, burri rus i vë flakën vetes

Një ngjarje e rëndë është regjistruar në qytetin Ryazan në Moskë. Sipas mediave të huaja, një burrë me origjinë ruse i ka vënë flakën vetes...

Vllaznia humbet në Vlorë, ndeshja vuloset 2 -1 që në pjesën e parë

Flamurtari ka surprizuar në Vlorë teksa në ndeshjen e parë të 116 të finales së Kupës së Shqipërisë mposht 2 me 1 Vllazninë e...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?