English

Assange është i lirë: U deklarua fajtor në një marrëveshje me prokurorët amerikanë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Themeluesi i WikiLeaks, Julian Assange u deklarua fajtor për një akuzë për marrjen dhe publikimin e sekreteve ushtarake të SHBA-së si rezultat i një marrëveshjeje me prokurorët e Departamentit të Drejtësisë të SHBA-së, duke siguruar lirinë e tij dhe duke i dhënë fund një sage të gjatë ligjore që ka ndezur debate mbi lirinë e shtypit dhe sigurinë kombëtare.

- Advertisement -

Ai u paraqit në gjykatë këtë mëngjes në gjykatën federale në Saipan, kryeqyteti i Ishujve Mariana Veriore, një kombësi e Paqësorit të SHBA-së, duke nderuar dëshirën e Assange për të shmangur hyrjen në Shtetet e Bashkuara kontinentale.

Në fjalimin e tij në gjykatë, Assange tha se ai besonte se Akti i spiunazhit sipas të cilit ai u akuzua shkelte të drejtat e Amendamentit të Parë, por pranoi se burimet inkurajuese për të ofruar informacion të klasifikuar për publikim mund të ishin të paligjshme, raporton Zëri i Amerikës.

Ai mbërriti në gjykatë me një kostum të errët, pasi fluturoi nga Britania me një aeroplan çarter i shoqëruar nga anëtarë të ekipit të tij ligjor dhe zyrtarë australianë, përfshirë kryediplomatin e Australisë në Mbretërinë e Bashkuar, i cili shoqëroi Assange në fluturimi.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?