Bajden fjalim për 10 viktimat nga të shtënat me armë në SHBA

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti i SHBA-së, Xho Bajden dhe gruaja e tij Xhill Bajden kanë bërë nderimet e tyre për viktimat nga të shtënat e fundit në Buffalo, New York.

Ndalesa e tyre e parë ishte në një memorial të improvizuar jashtë supermarketit ku ndodhi sulmi.

Një person i armatosur hapi zjarr të shtunën duke vrarë 10 persona, ku pretendohet se ky sulm ka ndodhur për shkak të një urrejtjeje mes personave me motive racore.

- Advertisement -

Në fjalimin e tij në një qendër komunitare pranë vendngjarjes, Bajden bëri thirrje për ligje më të rrepta për armët dhe u kërkoi amerikanëve të refuzojnë racizmin dhe të përqafojnë diversitetin e vendit.

“Jill dhe unë ju sjellim këtë mesazh nga thellësia e shpirtit të kombit tonë,” tha Biden. “Në Amerikë, e keqja nuk do të fitojë, ju premtoj. Urrejtja nuk do të mbizotërojë dhe supremacia e bardhë nuk do të ketë fjalën e fundit”.

Presidenti shtoi se i dyshuari 18-vjeçar, i cili e kishte identifikuar veten si fashist dhe nacionalist i bardhë në një dokument të postuar në internet, i përkiste “një pakice të urryer”.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Akuzohen për kultivimin e 250 bimëve narkotike, arrestohen 2 persona në Elbasan

Dy shtetas në Elbasan kanë rënë në prangat e Policisë, pasi dyshohet se janë autorë të kultivimit të 250 bimëve narkotike, në muajin qershor,...

EMRI/ I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Italia, arrestohet 38-vjeçari në Durrës

Një 38-vjeçar në Durrës ka rënë në prangat e Policisë, pasi shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet italiane për veprat penale “Organizata ktiminale” dhe...

Në burg për korrupsion, Leonard Palushi depoziton rekurs në Gjykatën e Lartë

Ish-shefi i hetimit të krimeve në Elbasan Leonard Palushi depoziton rekurs në gjykatën e lartë. Ai kërkon të shpallet i pafajshëm duke kundërshtuar vendimin e...

TË FUNDIT

Akuzohen për kultivimin e 250 bimëve narkotike, arrestohen 2 persona në Elbasan

Dy shtetas në Elbasan kanë rënë në prangat e Policisë, pasi dyshohet se janë autorë të kultivimit të 250 bimëve narkotike, në muajin qershor,...

EMRI/ I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Italia, arrestohet 38-vjeçari në Durrës

Një 38-vjeçar në Durrës ka rënë në prangat e Policisë, pasi shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet italiane për veprat penale “Organizata ktiminale” dhe...

Në burg për korrupsion, Leonard Palushi depoziton rekurs në Gjykatën e Lartë

Ish-shefi i hetimit të krimeve në Elbasan Leonard Palushi depoziton rekurs në gjykatën e lartë. Ai kërkon të shpallet i pafajshëm duke kundërshtuar vendimin e...

Begaj përkujton 75-vjetorin e Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut

Presidenti i Republikës, Bajra Begaj, ka përkujtuar 75 vjetorin e krijimit të Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut, një dokument themelor në historinë...

“Pse s’më hap rrugën”- Si ndodhi sherri me pasojë plagosjen me armë në Korçë (EMRAT)

Të tjera detaje kanë dalë rreth sherrit për motive të dobëta mes disa personave që ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Korçë, konflikt i...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×