English

Banka Botërore e transferon Rusinë në kategorinë e vendeve me të ardhura të larta

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në raportin e saj të fundit, Banka Botërore e cilësoi Rusinë si një vend me të ardhura të larta.

- Advertisement -

Sipas dokumentit, të ardhurat kombëtare bruto për frymë në Rusi u rritën nga 12,830 dollarë në 2022 në 14,250 dollarë në 2023, kështu që Rusia u largua nga kategoria e vendeve me të ardhura të mesme të larta dhe kaloi në kategorinë më të lartë.

Banka Botërore i rendit vendet në katër grupe të ardhurash – veçanërisht të larta, të mesme të sipërme, të mesme të ulëta dhe të ulëta, dhe kur llogaritet të ardhurat kombëtare bruto për banor, banka përdor metodën Atlas, raporton Kommersant.

Banka shpjegoi përparimin e Rusisë me rritjen e investimeve në mbrojtje dhe aktivitetin e rinovuar në tregti, sektorin financiar dhe industrinë e ndërtimit.

“Ky hap i Bankës Botërore do të thotë se një institucion i respektuar global ka njohur suksesin e politikës ekonomike të autoriteteve ruse në dekadën e fundit”, tha përfaqësuesi rus në Bankën Botërore Roman Marshavin për TASS.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?