English

Bardella kryeson grupin e ri të ekstremit të djathtë në PE

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Jordan Bardella, udhëheqës i partisë së ekstremit të djathtë në Francë, Tubimi Kombëtar, do të kryesojë një grupim të ri të krahut të djathtë në Parlamentin Evropian, të emëruar Patriotët për Evropën.

- Advertisement -

Njoftimi vjen një ditë pasi partia e Bardellës humbi rundin e dytë të zgjedhjeve të parakohshme legjislative në Francë.

Në një fjalim paszgjedhor të dielën mbrëma, Bardella tha se anëtarët e Tubimit Kombëtar në Parlamentin Evropian do t’i bashkohen një “grupi të madh” që do ta ndikojë “balancën e pushtetit në Evropë, duke refuzuar rrjedhën e emigrantëve, ekologjinë ndëshkuese dhe kapjen e sovranitetit tonë”.

Të hënën, Bardella tha se Patriotët për Evropën përfaqësojnë “shpresën për dhjetëra miliona qytetarë në vendet evropiane, të cilët vlerësojnë identitetin, sovranitetin dhe lirinë e tyre”.

Ai gjithashtu u zotua se do të punojë “për t’i riorientuar politikat në shërbim të kombeve dhe popujve tanë”.

Kryeministri hungarez, Viktor Orban, Herbert Kickl nga Partia e Lirisë e Austrisë e ekstremit të djathtë, dhe Andrej Babis, udhëheqës i partisë populiste çeke, ANO, njoftuan muajin e kaluar për formimin e aleancës Patriotët për Evropën.

Orban tha se ata kanë nënshkruar një “manifest patriotik”, që premton “paqe, siguri dhe zhvillim” në vend të “luftës, migrimit dhe stagnimit” që ka sjellë “elita e Brukselit”.

Brenda një jave, parti nga e djathta dhe e djathta ekstreme në 12 vende të Evropës thanë se do t’i bashkohen këtij grupimi.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?