Bashkitë do të paguajnë 620 mijë € për mbetjet në inceneratorin e Fierit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Më 15 maj punëtorët e inceneratorit të Fierit do të marrin pagat e prapambetura.

Burime zyrtare për Euronews Albania thanë se është arritur një marrëveshje mes Bashkisë së Fierit, Lushnjës, Patosit dhe Roskovecit që të paguajnë një tarifë për mbetjet që depozitohen pranë tij.

Drejtoria e Administrimit të Pronave të Sekuestruara dhe Konfiskuara ka vendosur një tarifë 10,37 euro për ton, e cila mbulon kostot operative të depozitimit dhe kapsulimit të plehrave.

- Advertisement -

Qarku i Fierit gjeneron afërsisht 60 mijë ton mbetje në vit, dhe depozitimi i plehrave do t’u kushtojë 4 bashkive në total 620 mijë euro.

Me këto para do të paguhen pagat, shpenzimet e mjeteve që punojnë, karburanti dhe energjia me ujin.

Burimet thanë se impianti i djegies së plehrave nuk punon, dhe aktualisht në punë është vetëm landfilli.

Përpara sekuestrimit të inceneratorit, pronarët e tyre kanë lejuar bashkitë që të dërgojnë plehrat pa pagesë, ndërsa pas sekuestrimit të objektit ka pasur vështirësi financiare pasi nuk askush nga njësitë vendore nuk paguante.

Punëtorët e impiantit të Fierit kanë protestuar një ditë më parë pasi nuk kanë marrë 4 paga të këtij viti.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vritet gruaja e këshilltarit të ish-presidentit të Kosovës Behgjet Pacolli

Vritet një grua në Prishtinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 20:30 të mbrëmjes së sotme në rrugën “Dalip Alshiqi”. Liridona Murseli, gruaja...

Moravë/ Benzi del nga rruga, përfundon në kanal dhe shpërthen në flakë

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal, në fshatin Moravë. Një mjet tip Benz ka dalë nga rruga, ka përfunduar në kanal dhe ka...

Ish-luftëtari i UÇK: Pse shqiptarët e Shqipërisë janë më patriotë se ata të Kosovës

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se gjesti që bënë shqiptarët e Shqipërisë në vitin ‘99 duke strehuar...

TË FUNDIT

Vritet gruaja e këshilltarit të ish-presidentit të Kosovës Behgjet Pacolli

Vritet një grua në Prishtinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 20:30 të mbrëmjes së sotme në rrugën “Dalip Alshiqi”. Liridona Murseli, gruaja...

Moravë/ Benzi del nga rruga, përfundon në kanal dhe shpërthen në flakë

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal, në fshatin Moravë. Një mjet tip Benz ka dalë nga rruga, ka përfunduar në kanal dhe ka...

Ish-luftëtari i UÇK: Pse shqiptarët e Shqipërisë janë më patriotë se ata të Kosovës

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se gjesti që bënë shqiptarët e Shqipërisë në vitin ‘99 duke strehuar...

“Patriotizmi nuk blihet”, Mërtiri përplaset me Kikian: Njeriu edukohet

Sociologu Ergus Mërtiri debatoi sa i takon patriotizmit të shqiptarëve në “Now me Erla Mëhillin” përballë gazetarit Mentor Kikia. Ky i fundit u shpreh se...

Luftoi krah UÇK-së, Goxhaj: Shkuam për nacionalizëm, ja ku ndryshon me patriotizmin

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se nacionalizmi dhe patriotizmi janë dy gjëra të ndryshme. Goxhaj u shpreh se...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×