Bashkitë fitojnë më shumë, mblodhën 73 mld lekë për 9 muaj

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Bashkitë po bëhen me eficente në mbledhjen e taksave dhe të ardhurave nga burimet vendore. Në 9-mujorin e kaluar ato mblodhën 73 mld lekë, faturë kjo që rezulton të jetë më e lartë se vitet paraardhëse.

Nga muaji janar deri në shtator 2022, të gjitha bashkitë e vendit kishin në dispozicion, 73 miliardë lekë, ndërkohë që shpenzuan 64 miliardë. 

Këtë periudhë ato siguruan nga burimet e veta, 24 mld lekë, nga taksat 15 mld,  nga tarifat 10 mld lekë. Pjesa tjetër janë nga transferta e pakushtëzuar dhe burimet e disponueshme.

- Advertisement -

Në raport me 9-mujorin e vitit 2021, të ardhurat janë rritur me 2%, ndërkohë që shpenzimet e përgjithshme janë ulur me 1%.

Taksat e pasurive të paluajtshme, të cilat janë burimi kryesor i të ardhurave regjistruan së bashku një nivel arkëtimi në masën 13 mld. Në vitin 2021, bashkitë kishin vjelë nga taksa e ndikimit në infrastrukturë dhe e pronave 11.9 mld lekë. Kjo rritje i atribuohet ndërtimeve të reja dhe eficencës së faturimeve.

Ndërkohë, raporti i Financave vendore nxjerr edhe detyrimet e prapambetura që bashkitë i kanë bizneseve, të cilat në muajin shtator u ulën në 6.6 mld lekë. 23% të këtij borxhi e ka Tirana, ndjekur nga Kavaja me 11% dhe Vora me 6%.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Spahiu: Deklaratat raciste të Londrës për shqiptarët, si Hitleri për çifutët

Juristi Kreshnik Spahiu është shprehur se retorika e Londrës për shqiptarët është e njëjtë si e Hitlerit për hebrenjtë. Në një intervistë për Euronews Albania,...

“Asnjë koment për PD!”, Besjan Ajazi: Qytetarët e kanë të qartë kush punon për ta

Kandidati socialist për bashkinë e Gramshit Besjan Ajazi tha për Euronews Albania se ai nuk ka asnjë komet për të bërë rreth kundërshtarit politik,...

Tentoi të korruptonte punonjësit e Policisë, arrestohet 49-vjeçari në Shkodër

Një 49-vjeçar është arrestuar në Shkodër pasi ka tentuar që të korruptojë punonjësit e policisë rrugore në mënyrë që këto të fundit të mos...

TË FUNDIT

Spahiu: Deklaratat raciste të Londrës për shqiptarët, si Hitleri për çifutët

Juristi Kreshnik Spahiu është shprehur se retorika e Londrës për shqiptarët është e njëjtë si e Hitlerit për hebrenjtë. Në një intervistë për Euronews Albania,...

“Asnjë koment për PD!”, Besjan Ajazi: Qytetarët e kanë të qartë kush punon për ta

Kandidati socialist për bashkinë e Gramshit Besjan Ajazi tha për Euronews Albania se ai nuk ka asnjë komet për të bërë rreth kundërshtarit politik,...

Tentoi të korruptonte punonjësit e Policisë, arrestohet 49-vjeçari në Shkodër

Një 49-vjeçar është arrestuar në Shkodër pasi ka tentuar që të korruptojë punonjësit e policisë rrugore në mënyrë që këto të fundit të mos...

“Kandidimi, nder dhe vlerësim!” Besjan Ajazi: Mbështetjen e PS do ta kthej në punë

Deputeti socialist  Besjan Ajazi do të lërë të hënën mandatin e deputetit në mënyrë që të vazhdojë punën e tij për fushatën elektorale. Ajazi...

Spahiu: Opozita shqiptare do bashkohet një ditë, por pa Sali Berishën

Juristi Kreshnik Spahiu është shprehur se opozita shqiptare do të bashkohet një ditë por pa Sali Berishën. Në një intervistë për Euronews Albania ai nënvizoi...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×