BE-ja mund të reduktojë përdorimin e gazit me 15%, shkak furnizimet nga Rusia

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Komisioni Evropian prezantoi të mërkurën planin nëse 27 vendet anëtare  mund të përballen me një ndërprerjeje totale të gazit nga Rusia.

Plani i paraqitur nga ekzekutivi i BE-së bën thirrje që konsumi i gazit të reduktohet në të gjithë bllokun me 15% nga 1 gushti i këtij viti deri më 31 mars 2023.

Qëllimi, tha Komisioni, është të mbrohet furnizimi për familjet dhe përdoruesit thelbësorë si spitalet dhe industritë kryesore.

- Advertisement -

Si pjesë e propozimit, shtetet anëtare do të duhet të paraqesin planet kombëtare të energjisë në Komisionin deri në fund të shtatorit dhe të ofrojnë një përditësim çdo dy muaj.

Legjislacioni i propozuar do t’i jepte gjithashtu Komisionit fuqinë për të shpallur një ‘alarm të Bashkimit’ për sigurinë e furnizimit dhe për të vendosur një reduktim të detyrueshëm të kërkesës për gaz për të gjitha shtetet anëtare.

Propozimi i Komisionit do të diskutohet nga ministrat e BE gjatë një samiti të jashtëzakonshëm të energjisë në 26 korrik.

LEXONI GJITHASHTU:

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Shfaqen në gjykatë pamjet e vrasjes së Santiago Malkos, e ëma shpërthen në lot

Euronews Albania ka mësuar se gjatë seancës së mbajtur në GJKKO për vrasjen e policit Santiago Malko, janë shfaqur kamerat e ekzekutimit mafioz të...

A do i kërkoni Bashës ndjesë publike për akuzat për paratë ruse? Përgjigjet Berisha

Kreu i PD-së Sali Berisha tha se në mënyrë të përsëritur ka mohuar dosjen ruse, teksa u pyet se nëse do i drejtohet Lulzim...

Kremlini: SBBA e ka çelësin për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë, por s’po e përdorë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, e ka çelësin për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë, por nuk është i gatshëm...

TË FUNDIT

Shfaqen në gjykatë pamjet e vrasjes së Santiago Malkos, e ëma shpërthen në lot

Euronews Albania ka mësuar se gjatë seancës së mbajtur në GJKKO për vrasjen e policit Santiago Malko, janë shfaqur kamerat e ekzekutimit mafioz të...

A do i kërkoni Bashës ndjesë publike për akuzat për paratë ruse? Përgjigjet Berisha

Kreu i PD-së Sali Berisha tha se në mënyrë të përsëritur ka mohuar dosjen ruse, teksa u pyet se nëse do i drejtohet Lulzim...

Kremlini: SBBA e ka çelësin për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë, por s’po e përdorë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, e ka çelësin për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë, por nuk është i gatshëm...

“Rama është nisur te padrinoja”- Berisha: Shqipëria do shpërthejë nga fuqia qytetare

Kreu i Partisë Demokratike Sali Berisha, deklaroi gjatë konferencës për shtyp këtë të premte se një revoltë e madhe qytetare ka përfshirë Tiranën dhe...

Përjashtimi i deputetëve nga Kuvendi, Korreshi: S’ia mbyllin dot gojën opozitës

Sekretariati për Procedurat, Votimet dhe Etikën në Kuvend me tre vota pro e dy kundër përjashtoi për 10 ditë nga seancat plenare dhe komisionet...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×