BE-ja nuk do lejohet të mbledhë të dhënat personale të pasagjerëve

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kompanitë e linjave ajrore nuk duhet të ndajnë më të dhënat e pasagjerëve me vendet e Bashkimit Evropian, të paktën për fluturimet brenda shteteve anëtare.

Ky është vendimi i marrë nga Gjykata e Lartë e Bashkimit Evropian, shkruan Schengen Visa Info.

Gjykata e Drejtësisë së BE-së vendosi që kërkesat për linjat ajrore për të ofruar të dhëna për pasagjerët tek autoritetet kombëtare, nuk përputhen me të drejtat e privatësisë.

- Advertisement -

Më parë, Këshilli Federal i Zvicrës hapi procesin e konsultimit për Aktin e të Dhënave të Pasagjerëve të Fluturimit, pasi përdorimi i të dhënave të tyre është një mjet i rëndësishëm për të luftuar terrorizmin dhe krimet e tjera në më shumë se 60 vende të botës

Të dhënat për regjistrimet e emrave të pasagjerëve (PNR) janë përdorur për të identifikuar terroristët ose personat që janë të përfshirë në afera të paligjshme.

Kjo u mundëson oficerëve të policisë të marrin informacion të detajuar në lidhje me lëvizjen e udhëtarëve dhe gjithashtu të identifikojnë modelet për një hetim policor.

LEXONI GJITHASHTU

 
LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Agron Shehaj denoncon Edi Ramën: Si e përdori fshehurazi zyrtarin e FBI-së

"Çfarë del nga hetimi që ka bërë FBI-ja? Del që kryeministri i Shqipërisë ka përdorur agjentin e FBI-së, në detyrë, për të sulmuar dhe...

Si po tkurret Venecia, qyteti-lagunë pre e ndryshimeve demografike

Turistët në një gondola që rrëshqasin në ujërat e qeta të kanalit. Kjo është pamja ikonë e Venecias, që njihet në mbarë botën, por...

Deklarata e fortë e Putin: Po kërcënohemi nga tanket gjermane

Në një fjalim të mbajtur me rastin e 80-vjetorit të betejës së Stalingradit, Vladimir Putin e ka krahasuar pushtimin e Ukrainës me luftën kundër...

TË FUNDIT

Agron Shehaj denoncon Edi Ramën: Si e përdori fshehurazi zyrtarin e FBI-së

"Çfarë del nga hetimi që ka bërë FBI-ja? Del që kryeministri i Shqipërisë ka përdorur agjentin e FBI-së, në detyrë, për të sulmuar dhe...

Si po tkurret Venecia, qyteti-lagunë pre e ndryshimeve demografike

Turistët në një gondola që rrëshqasin në ujërat e qeta të kanalit. Kjo është pamja ikonë e Venecias, që njihet në mbarë botën, por...

Deklarata e fortë e Putin: Po kërcënohemi nga tanket gjermane

Në një fjalim të mbajtur me rastin e 80-vjetorit të betejës së Stalingradit, Vladimir Putin e ka krahasuar pushtimin e Ukrainës me luftën kundër...

Punimet për hekurudhën Tiranë-Durrës, 40% kanë përfunduar

Rrjeti hekurudhor në Durrës është kthyer tashmë në një kantier ndërtimi. Ndërtimi i këtij projekti po ecën me ritme të kënaqshme. Burime zyrtare pranë Hekurudhës Shqiptare...

Zv.kryetarja e Kuvendit: Ja arsyeja pse Rama nuk ishte në seancë për interpelancë

Zëvendëskryetarja e Kuvendit, Ermonela Felaj deklaroi se kryeministri Edi Rama nuk u paraqit këtë të enjte në seancën plenare, në interpelancën për çështjen "McGonigal",...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×