BE pritet t’i pezullojë Hungarisë fondin prej 7,5 miliardë eurosh

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Komisioni Evropian bëri sot thirrje që Hungarisë t’i mohohen 7.5 miliardë euro nga fondet e BE-së për shkak të shqetësimeve për kthimin e demokracisë dhe korrupsionin e mundshëm në menaxhimin e parave brenda Bashkimit, raporton Euronews.

KE akuzon kryeministrin hungarez Viktor Orbán për kolaps të institucioneve demokratike, marrjen e kontrollit të mediave dhe shkeljen e të drejtave të pakicave, ndërsa ai i mohon këto akuza.

Komisioneri Evropian për Financat Johannes Hahn njoftoi se pavarësisht masave të propozuara nga Hungaria për eliminimin e këtyre mangësive, Komisioni Evropian rekomandon pezullimin e fondeve “të vlerësuara në 7.5 miliardë euro”.

- Advertisement -

Han deklaroi se çdo pezullim i fondeve duhet të miratohet nga shtetet anëtare të BE-së me shumicë të cilësuar, që nënkupton pëlqimin e 55 për qind të vendeve, pra 15 nga 27 anëtarët e BE-së, me kusht që kjo të përfaqësojë 65 për qind të popullsia e Unionit.

Ky vendim është marrë nga BE-ja në kuadër të një mekanizmi të ri, sipas të cilit kusht për shfrytëzimin e mjeteve nga fondet evropiane është respektimi i shtetit ligjor.

Në këtë rast, situata mund të zgjidhet nëse miratohen dhe zbatohen ligjet e duhura. Johannes Hahn thotë se do të monitorojë situatën në Hungari dhe do të marrë vendime të mëtejshme në përputhje me rrethanat.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Bayerni nis revolucionin, vendos në shitje Mane, Sane dhe Gnabry

Drejtuesit e Bayernit të Mynihut kanë nisur revolucionin, ndërsa krahas shkarkimit të dyshes Kahn-Salihamidzic, tanimë është radha e rinovimit të skuadrës. Dështimi në sezonin 2022-2023...

Shmanget kolapsi financiar në SHBA, Senati miraton rritjen e kufirit të borxhit

Më 2 qershor, Senati i Shteteve të Bashkuara të Amerikës miratoi projektligjin për rritje të tavanit të borxhit të SHBA-së, duke mundësuar që qeveria...

Ambasadores Yuri Kim i dorëzohet “ Çelësi i qytetit” në Gjirokastër

Gjatë një vizitë në qytetin e Gjirokastrës ambasadores amerikane Yuri Kim i është dorëzuar “Çelësi i qytetit”. Në pritjen e zhvilluar në Bashkinë e...

TË FUNDIT

Bayerni nis revolucionin, vendos në shitje Mane, Sane dhe Gnabry

Drejtuesit e Bayernit të Mynihut kanë nisur revolucionin, ndërsa krahas shkarkimit të dyshes Kahn-Salihamidzic, tanimë është radha e rinovimit të skuadrës. Dështimi në sezonin 2022-2023...

Shmanget kolapsi financiar në SHBA, Senati miraton rritjen e kufirit të borxhit

Më 2 qershor, Senati i Shteteve të Bashkuara të Amerikës miratoi projektligjin për rritje të tavanit të borxhit të SHBA-së, duke mundësuar që qeveria...

Ambasadores Yuri Kim i dorëzohet “ Çelësi i qytetit” në Gjirokastër

Gjatë një vizitë në qytetin e Gjirokastrës ambasadores amerikane Yuri Kim i është dorëzuar “Çelësi i qytetit”. Në pritjen e zhvilluar në Bashkinë e...

Mbahet ceremonia mortore e ish-zv. kryeministrit grek, Theodoros Pagalos

Në krematoriumin e Ritsonës, familjarë, të afërm, miq dhe kolegë i dhanë lamtumirën e fundit Theodoros Pagalos, ish-zëvendëskryeministrit dhe ministrit të Jashtëm grek Theodoros...

“Lejohet të dalë nga shtëpia”, zbardhet vendimi i gjykatës që liroi Saimir Tahirin

Gjykata e Elbasanit liroi nga burgu ish-ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri, duke vendosur që ta kryejë pjesën e mbetur të dënimit në shtëpi. Në vendimi...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×