BE rekomandon dozën e dytë të vaksinës anti-COVID për personat mbi 60 vjeç

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Qendra Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC) dhe Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) rekomandojnë kryerjen e dozave të dyta përforcuese të vaksinave anti-COVID për personat e moshave 60-79 vjeç.

Përmes një deklarate, të dyja institucionet rekomandojnë dozën e dytë edhe ata të cilët vuajnë nga sëmundje dhe mund të kenë komplikacion për shkak të infektimit me COVID.

Komisionerja Evropiane për Shëndetin dhe Sigurinë Ushqimore, Stella Kyriakides u shpreh se vaksinat kanë dhënë rezultat dhe ofrojnë mbrojtje.

- Advertisement -

Ajo deklaroi se nuk ka kohë për të humbur dhe u bëri thirrje qytetarëve që të vaksinohen, sidomos në stiën e verës.

Rekomandimi i ri pritet të lehtësojë vendimet e shteteve për të përshpejtuar fushatat e vaksinimit, të cilat janë ngadalësuar e gati ndaluar, muajt e fundit.

LEXONI GJITHASHTU


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Beleri do dënohet me burg”, Arian Çani: S’ka për t’u betuar kurrë

Gazetari Arian Çani tha se ajo që do të ndodhë me kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës është politike. Ai u shpreh në një intervistë...

Turqia nis hetimet kundër 19 kompanive farmaceutike

Turqia ka nisur një hetim ndaj 19 kompanive farmaceutike për të përcaktuar nëse ato kanë shkelur ligjin e konkurrencës, thanë autoritetet turke në një...

Arian Çani paralajmëron skenarin: Do ta shihni çfarë do të ndodhë

Gazetari Arjan Çani tha në emisionin Now në Euronews Albania se Edi Rama nuk ka interes të hyjë në BE. Sipas tij, kërkesan ndaj Belerit...

TË FUNDIT

“Beleri do dënohet me burg”, Arian Çani: S’ka për t’u betuar kurrë

Gazetari Arian Çani tha se ajo që do të ndodhë me kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës është politike. Ai u shpreh në një intervistë...

Turqia nis hetimet kundër 19 kompanive farmaceutike

Turqia ka nisur një hetim ndaj 19 kompanive farmaceutike për të përcaktuar nëse ato kanë shkelur ligjin e konkurrencës, thanë autoritetet turke në një...

Arian Çani paralajmëron skenarin: Do ta shihni çfarë do të ndodhë

Gazetari Arjan Çani tha në emisionin Now në Euronews Albania se Edi Rama nuk ka interes të hyjë në BE. Sipas tij, kërkesan ndaj Belerit...

Vritet me dy plumba në kokë shqiptari në Greqi (Emri)

Thimi Roland Droboniku alias Thimi Roland Prifti është qëlluar me dy plumba në kokë mbrëmjen e së enjtes në Greqi. Ngjarja e rëndë ka ndodhur...

Zyrtari i PD: Ku gaboi Greqia me çështjen e Belerit

Kreu i FRPD, Besard Xhaferri tha në “Now me Erla Mëhillin” se në çështjen Beleri ka ndërhyrje politike, pasi betimi i tij duhet të...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×