Belgjika është anëtari i parë i BE-së që prezanton javën e punës me 4 ditë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Punëtorët në Belgjikë tani kanë të drejtë të punojnë 4 ditë në javë, por ata që e aplikojnë nuk do të punojnë më pak orë.

Rregullorja, e cila u hartua nga qeveria belge në shkurt të këtij viti, ka hyrë në fuqi sot. Megjithatë, punëtorët belgë do të vazhdojnë të punojnë të njëjtën sasi orësh gjatë javës.

Kështu, Belgjika është vendi i parë në Bashkimin Evropian që prezanton zyrtarisht një javë pune katërditore si opsion për punëtorët e saj.

- Advertisement -

Java e punës katërditore belge ndryshon nga shumica e javëve të tjera të punës katër-ditore të prezantuara në vende të tilla si MB dhe SHBA.

Të gjithë punonjësit në Belgjikë, pavarësisht nëse punojnë në sektorin publik apo privat, do të kenë zgjedhjen të punojnë nëntë orë e gjysmë në ditë për katër ditë, ose tetë orë në ditë për pesë ditë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

U gjet i vdekur me plumb në kokë, pas vëllait merret në hetim dhe shoku i shqiptarit

Policia italiane po vijon hetimet për vdekjen e 20-vjeçarit shqiptar Enrico Aliaj. Të dhënat paraprake tregojnë se ai ndërroi jetë nga një goditje me armë...

Mbyti të ëmën me plastmas në Përmet, Gjykata lë në burg 24-vjeçarin

Gjykata ka caktuar masën e sigurisë ‘Arrest me burg’ për 24-vjeçarin Albi Muhollari, i cili mbyti të ëmën me qese plastmasi. Ngjarja e rëndë ndodhi...

Hidhet në erë me eksploziv bankomati në Shkup

Një bankomat i një banke private është hedhur në erë me eksploziv në lagjen Butel të Shkupit në Maqedoninë e Veriut mëngjesin e sotëm. Mediat...

TË FUNDIT

U gjet i vdekur me plumb në kokë, pas vëllait merret në hetim dhe shoku i shqiptarit

Policia italiane po vijon hetimet për vdekjen e 20-vjeçarit shqiptar Enrico Aliaj. Të dhënat paraprake tregojnë se ai ndërroi jetë nga një goditje me armë...

Mbyti të ëmën me plastmas në Përmet, Gjykata lë në burg 24-vjeçarin

Gjykata ka caktuar masën e sigurisë ‘Arrest me burg’ për 24-vjeçarin Albi Muhollari, i cili mbyti të ëmën me qese plastmasi. Ngjarja e rëndë ndodhi...

Hidhet në erë me eksploziv bankomati në Shkup

Një bankomat i një banke private është hedhur në erë me eksploziv në lagjen Butel të Shkupit në Maqedoninë e Veriut mëngjesin e sotëm. Mediat...

Dëshmoi për rreth një orë në SPAK, Silva Bino: Isha për një punë

Shefja e Departamentit të Epidemiologjisë pranë ISHP-së, Silva Bino, është paraqitur mëngjesin e kësaj të marte në Prokurorinë e Posaçme. Mësohet se ajo ka...

Tabaku takime në Maqedoninë e Veriut për çështjen e integrimit të rajonit

Kryetarja e Komisionit të Çështjeve Europian, Jorida Tabaku, ishte në një vizitë në Maqrdoninë e Veriut për të marrë pjesë në takimin e parë...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×