Belshi nuk ka impiant për trajtimin e ujit, hidhen edhe mbeturina

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Liqeni i Mullizit në Belsh po kthehet në vatër sëmundjesh, për shkak të ndotjes nga ujërat e zeza dhe mbeturinat. Banorët dhe ambientalistët ankohen për gjendjen e krijuar dhe kërkojnë që bashkia të marrë masa.

Shqetësimit për ndotjen e këtij liqeni i është bashkuar edhe kryetari i Partisë Demokratike të Belshit Dritan Cani.

“Ky liqen është kthyer në problem serioz për banorët pasi i ka humbur të gjitha kriteret mjedisore, nuk mund të përdoret më për asgjë, përkundrazi, mund të kthehet në vatër infeksioni. Bashkia duhet të reagojë patjetër duke investuar apo duke ndërtuar një sistem bonifikimi, t’i trajtojë përpara se t’i derdhi ujërat e zeza në liqen,” – u shpreh ai.

- Advertisement -

Në këtë situatë edhe kryetari i Klubit Ekologjik të Elbasanit, Ahmet Mehmeti ngre alarmin se nga ndotja e ujit të këtij liqeni rrezikohen edhe gjallesat e tokat bujqësore.

Euronews Albania kërkoi edhe përgjigjen e bashkisë Belsh, por institucioni nuk pranoi të japë shpjegime nëse ka ose jo ndonjë plan investimi.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

TË FUNDIT

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

Kërcënime me jetë, reagon komuniteti i prokurorëve: Nuk lëkundemi

Komuniteti i prokurorëve të Shqipërisë ka reaguar sa i takon kërcënimit me jetë që i është bërë tre kolegëve të tyre. Ata kanë shprehur solidaritetin...

10 vjet nga tragjedia ne Lampedusa, 368 emigrantë humbën jetën

Në Lampedusa u përkujtua 10-vjetori i fundosjes së një anije emigrantësh që mori 368 jetë njerëzish. Qindra u mblodhën në ishullin italian, për nder...


 
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×