Beteja për Bakhmutin, ukrainasit mes dy zjarreve; luftojnë për mbijetesë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Dikur ishte i njohur për vreshtat e verës dhe minierat me kripë, por tani çdo gjë është rrafshuar nga bombardimet ruse. Jeta në vijën e frontit në Bakhmut është një sfidë e vërtetë.

Presidenti Zelensky bëri një vizitë më herët gjatë javës në qytetin ku të dyja palët e përfshira në luftë kanë pësuar humbje të mëdha në 2 muajt e fundit.

Por larg telekamerave, banorët mundohen të mbijetojnë. Çadra që ofrojnë ndihma humanitare janë ngritur në disa pika të qytetit, ku ata mund të ngrohen, të pinë një filxhan çaj, apo të karikojnë telefonat.

- Advertisement -

“Po durojmë, po mbijetojmë. Ka të shtëna nga të dyja anët, ndërsa nuk ka gaz dhe as ujë. Po marrim pak ndihmë humanitare, por nuk ka punë të qëndrueshme. Bëj punë sipas rrethanave, riparoj dritaret e prishura. Por po rezistojmë, nuk duam të largohemi nga qyteti pasi është toka jonë”, thotw Denis, ish-punonjës hekurudhash.

Bakhmuti ka qenë në fokus të fushatës ruse për muaj me radhë dhe Moska ka shfrytëzuar burime të mëdha për ta marrë nën kontroll. Kremlini e sheh atë si rrugën drejt Slovianskut dhe Kramatorskut, qytetet kryesore në rajonin e Donbasit që janë ende nën kontrollin ukrainas.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

 

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Debati për minoritetet, largohet nga emisioni sekretari i Omonias

Tema e vetos së Greqisë dhe betimit të Fredi Belerit si kryetar i Bashkisë së Himarës është shoqëruar me debate në emisionin “Review” në...

“Nuk vendosim ne çfarë bën Greqia”, Xhomaka thirrje Ramës: Zgjidhni çështjen Beleri

Nënkryetari i OMONIA-s Jorgo Xhomaka, i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton e Shqipërisë ndaj Greqisë. Ai theksoi se duan zgjidhjen...

Bido sqaron pse Greqia e ka të pamundur të vendosë veto: Autogol, nuk ka aleatë

Ardit Bido, drejtor i Arkivave të Shqipërisë është shprehur se nuk e beson që Greqia do të vendosë veto ndaj vendit tonë, pasi për...

TË FUNDIT

Debati për minoritetet, largohet nga emisioni sekretari i Omonias

Tema e vetos së Greqisë dhe betimit të Fredi Belerit si kryetar i Bashkisë së Himarës është shoqëruar me debate në emisionin “Review” në...

“Nuk vendosim ne çfarë bën Greqia”, Xhomaka thirrje Ramës: Zgjidhni çështjen Beleri

Nënkryetari i OMONIA-s Jorgo Xhomaka, i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton e Shqipërisë ndaj Greqisë. Ai theksoi se duan zgjidhjen...

Bido sqaron pse Greqia e ka të pamundur të vendosë veto: Autogol, nuk ka aleatë

Ardit Bido, drejtor i Arkivave të Shqipërisë është shprehur se nuk e beson që Greqia do të vendosë veto ndaj vendit tonë, pasi për...

Veto e Greqisë, gazetari: Të dyja palët janë futur në llogore, Athina bëri presion

Gazetari Artur Bibe, në një intervistë për emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton që Greqia ka thënë që do i...

“E majta greke s’merret me Belerin”, Bibe: Mitsotakis kërkon vota, Rama po luan me..

Teksa ka mbajtur fjalimin e tij në Kongresin e Partisë Socialiste, kryeministri Edi Rama komentoi për herë të parë vendosjen e vetos nga ana...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×