Bien fitimet nga krimi kibernetik, ekspertët: Viktimat refuzojnë të paguajnë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Bandat e krimit kibernetik kanë pësuar një rënie me 40 për qind të fitimeve pasi viktimat e sulmeve të tyre po refuzojnë gjithnjë e më shumë të paguajnë shpërblesën.

Ekspertët deklarojnë se grupet kriminale kibernetike arritën të zhvatnin 457 milionë dollarë nga viktimat në vitin 2022, 311 milionë më pak se në vitin paraardhës.

Shifrat kanë gjasa të jenë më të larta, por ekspertët bien dakord mbi faktin se viktimat nuk po paguajnë më. Por, edhe pse ka pasur një rënie të të ardhurave, kuota e sulmeve është në rritje.

- Advertisement -

Kompanitë, qeveritë, shkollat dhe madje spitalet në mbarë botën po bien rregullisht viktima të hakerave, të cilët përvetësojnë dhe bllokojnë sistemin derisa të paguhet shpërblesa, që kryesisht bëhet në Bitcoin.

Mes sulmeve të fundit të profilit të lartë spikat ai ndaj gazetës “The Guardian”, Postës Mbretërore britanike dhe një spitali të njohur kanadez për kurimin e fëmijëve.

Piratët informatikë zakonisht kërcënojnë se do të publikojnë ose shesin të dhënat e vjedhura. Shumë grupe kriminale mendohet se e kanë bazën në Rusi, edhe pse zyrtarët rusë mohojnë që vendi të jetë një parajsë e sigurt për to.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Mediat britanike: Bandat shqiptare “oferta” për festa, 5 mijë £ për kalim në Angli

Emigrimi i paligjshëm i emigrantëve shqiptarë drejt Britanisë së Madhe vijon të jetë një problem. Shumë të rinj shqiptarë rrezikojnë jetën për të shkuar...

Filmi evropian i vitit/ Shpërndahen çmimet, triumfon “Anatomia e një rënieje”

Ishte filmi francez “Anatomia e një rënieje”, i Zhustin Triet, ai që dominoi në ceremoninë e Festivalit Evropian të Filmit në Berlin, që ka...

SHBA, armatime Izraelit/ Shteti hebre mirëpret veton amerikane në KS

Administrata e presidentit Joe Biden ka përdorur autoritetin e emergjencës për t’i shitur Izraelit 14 mijë raketa tankesh pa aprovimin nga Kongresi. Ndërkohë, kryeministri...

TË FUNDIT

Mediat britanike: Bandat shqiptare “oferta” për festa, 5 mijë £ për kalim në Angli

Emigrimi i paligjshëm i emigrantëve shqiptarë drejt Britanisë së Madhe vijon të jetë një problem. Shumë të rinj shqiptarë rrezikojnë jetën për të shkuar...

Filmi evropian i vitit/ Shpërndahen çmimet, triumfon “Anatomia e një rënieje”

Ishte filmi francez “Anatomia e një rënieje”, i Zhustin Triet, ai që dominoi në ceremoninë e Festivalit Evropian të Filmit në Berlin, që ka...

SHBA, armatime Izraelit/ Shteti hebre mirëpret veton amerikane në KS

Administrata e presidentit Joe Biden ka përdorur autoritetin e emergjencës për t’i shitur Izraelit 14 mijë raketa tankesh pa aprovimin nga Kongresi. Ndërkohë, kryeministri...

Ukraina për zgjedhjet ruse: Votimet në territoret e pushtuara s’ do jenë të vlefshme

Qeveria ukrainase e ka shpallur “të pavlefshme” çdo përpjekje të Rusisë për të mbajtur zgjedhje në territoret e pushtuara të Ukrainës. Së fundmi, datat...

“Gzo n’Shkodër”/ Atmosfera e festave mbledh turistët nga e gjithë bota

Atmosfera e festave që ka përfshirë Shkodrën që nga 1 Dhjetori ka tërhequr përreth vehtes edhe turistë të huaj të cilët ndodhen në Shqipëri....


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×