Biznesi bëhet më pesimist se qytetari, çmimet ndikojnë në aktivitet

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Bizneset janë pesimistë për situatën ekonomike. Ndryshe nga ta, qytetarët janë më besimplotë. Ky është konkluzioni për muajin tetor i nxjerrë nga Banka e Shqipërisë.

Besimi në ekonomi po bie. Këtë tregojnë të dhënat e fundit të Bankës së Shqipërisë nga anketat me bizneset dhe konsumatorët, ku në muajin tetor, Treguesi i Ndjesisë Ekonomike u ul me 2 pikë, i dyti muaji radhazi me tendencë rënëse.

Ndërtimi është sektori që reflektoi uljen më të madhe të besimit, nisur nga ngadalësimi i aktivitetit dhe kontratat më të ulëta porositëse, edhe pse pret një rritje të çmimeve në vijim.

- Advertisement -

Në rënie të fortë besimi është edhe industria. Ky sektor pret rritje të prodhimit dhe punësimit në të ardhmen, por sot për sot, kontratat dhe çmimet e kanë bërë pesimiste gjendjen.

Edhe tregtia e shërbimet nuk presin ritme pozitive në situatë afatshkurtër, nisur edhe nga parashikimet për inflacionin dhe rezervimet që kanë bërë.

Nga ana tjetër, qytetarët duket të jenë më optimistë se biznesi. Pritshmëritë e tyre për përmirësimin e gjendjes së tyre financiare dhe gatishmëria për të bërë blerje të mëdha, janë faktorët e vetëm që balancojnë situatën e përkeqësuar ekonomike.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Aksidentohet për vdekje 43-vjeçari shqiptar në Itali

Një 43-vjeçar shqiptar ka ndërruar jetë mbrëmjen e djeshme në Itali. Sipas burimeve nga mediat e huaja, ai ka ndërruar jetë pasi nuk ka mundur...

Zyrtarët rajonalë iranianë miratojnë kodin e rreptë të veshjes për nëpunëset civile

Mediat iraniane raportojnë se guvernatori i qytetit qendror, Qom, ka lëshuar një udhëzim i cili i detyron nëpunëset në zyrat qeveritare t’i përmbahen kodeve...

Protesta për vrasjen e Liridonës/ Aktivistja: Do dalim në terr të kërkojmë drejtësi

Luljeta Demolli, drejtoreshë te “Qendra Kosovare për studime gjinore”, ishte këtë të hënë e ftuar në Euronews Albania për të folur rreth ngjarjes tragjike...

TË FUNDIT

Aksidentohet për vdekje 43-vjeçari shqiptar në Itali

Një 43-vjeçar shqiptar ka ndërruar jetë mbrëmjen e djeshme në Itali. Sipas burimeve nga mediat e huaja, ai ka ndërruar jetë pasi nuk ka mundur...

Zyrtarët rajonalë iranianë miratojnë kodin e rreptë të veshjes për nëpunëset civile

Mediat iraniane raportojnë se guvernatori i qytetit qendror, Qom, ka lëshuar një udhëzim i cili i detyron nëpunëset në zyrat qeveritare t’i përmbahen kodeve...

Protesta për vrasjen e Liridonës/ Aktivistja: Do dalim në terr të kërkojmë drejtësi

Luljeta Demolli, drejtoreshë te “Qendra Kosovare për studime gjinore”, ishte këtë të hënë e ftuar në Euronews Albania për të folur rreth ngjarjes tragjike...

Zgjedhjet në Serbi, Analisti: Vuçiç do vjedhë vota, do shpërthejnë protestat masive

Analisti Fatmir Sheholli ka parashikuar protesta masive pas zgjedhjeve në Serbi, që do të çojnë në rrëzimin e presidentit aktual Aleksandër Vuçiç nga pushteti. Përmes...

Presidenti Duka për shortin në Itali: S’na ka falur njeri gjë, tentojmë gjithçka

Italia është një nga rivalët e Kombëtares sonë në “Euro 2024” dhe kjo e ka rritur interesin e mediave “axurre”. Presidenti i Federatës Shqiptare...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×