English

Bolivia notë proteste ndaj Spanjës pas incidentit në selinë diplomatike të Meksikës në La Paz

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Marrëdhëniet midis Bolivisë dhe Spanjës janë krisur pasi qeveria e përkohshme e Jeanine Áñez akuzoi trupin diplomatik spanjoll se kishin dhunuar sovranitetin bolivian.

- Advertisement -

Bolivia akuzon Spanjën se është përpjekur të hyjë në selinë diplomatike të Meksikës, në La Paz, të shoqëruar nga njerëz me kapuç dhe të armatosur të premten e kaluar. Ministria e Jashtme i paraqiti një notë proteste Ministrisë së Punëve të Jashtme të vendit evropian.

“Moskuptimi i disa qeverive, të cilat, të udhëhequra nga angazhimet ideologjike dhe pa kuptuar aspekte thelbësore të natyrës së realitetit tonë kombëtar, kryejnë akte të ndërhyrjes së drejtpërdrejtë”, – ka thënë Karen Longaric, ministrja e përkohshme e Punëve të Jashtme të Bolivisë, e cila i referohej ngjarjeve si një nëpërkëmbje që “prek thellësisht dinjitetin dhe sovranitetin e shtetit bolivian”.

Përkundër ngërçit, Qeveria e Áñez siguron që incidenti nuk ishte shumë i rëndë edhe pse “faktet janë të dukshme”.

Bolivia dhe Meksika mbajnë një tension të vazhdueshëm diplomatik pasi Evo Morales u mirëprit në Meksikë, pasi dha dorëheqjen nga pushteti nëntorin e kaluar para akuzave për kryerjen e mashtrimeve në zgjedhjet e fundit.

Meksika akuzon Bolivinë se rrethon selinë e saj diplomatike në La Paz, ndërsa qeveria e përkohshme e vendit, denoncon që qeveria e López Obrador mirëpret rreth një duzinë njerëz të cilët qeveria e përkohshme e Bolivisë i akuzoi për drejtësi për krime të ndryshme, përfshirë disa ish-ministra të administratës Morales të ndjekur penalisht për akuza të tilla si terrorizëm.

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?