Bora e parë zbardh Korçën, temperatura disa gradë nën zero

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sot qyteti i Korçës ka provuar shijen e dëborës së parë. Prej orëve të para të mëngjesit reshjet e dëborës kanë prekur edhe qytetin, duke e zbardhur tërësisht atë.

Dimri i vonuar do të zgjasë për disa ditë, pasi sinoptikanët kanë parashikuar ulje të ndjeshme të temperaturave, ku ditët në vijim pritet që të shkojnë deri në – 10 gradë celsius.

Edhe fshatrat turistik të Dardhës e Voskopojës janë të mbuluar nga dëbora, ku trashësia e saj shkon deri në 30 cm, e ndërkohë pritet që numri i turistëve të rritet gjatë fundjavës.

- Advertisement -

Reshjet e dendura të dëborës dhe era e fortë kanë shkaktuar probleme me energjinë elektrike në disa fshatra të thellë malore, kryesisht në njësitë administrative Vithkuq, Lekas e Mokër. Problemet vijnë edhe për shkak të rrjetit të amortizuar elektrik, ndërkohë që grupe nga OSSHE janë nisur për të bërë të mundur rregullimin e defekteve.

Akset nacionale janë të hapura dhe pa probleme, ndërkohë që policia rrugore apelon për kujdes të shtuar ndaj drejtuesve të mjeteve dhe pajisjen me goma dimërore.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Përplasja e shqiptarëve në Londër me Policinë, avokati zbulon çfarë pritet të ndodhë

Avokati Naim Hasani është shprehur se autoritetet në Mbretërinë e Bashkuar kanë qenë në zbatim të ligjit, në momentin që kërkuan shpërndarjen e tubimit...

Ministri serb i Mbrojtes falenderon ambasadorin rus: Ju ruani territorin tonë

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Mbrojtjes së Serbisë, Millosh Vuçeviç u takua me ambasadorin e Federatës Ruse në Beograd, Aleksandar Harchenko. Vuçeviç ka falënderuar gjatë takimit...

Përplasjet e “çunave të Londrës”, organizatori: Telefonata që alarmoi policinë

Enkeleid Omi, organizator i tubimit në Londër ishte këtë të mërkurë i ftuar në Euronews Albania për të folur për ngjarjen që pasoi festën...

TË FUNDIT

Përplasja e shqiptarëve në Londër me Policinë, avokati zbulon çfarë pritet të ndodhë

Avokati Naim Hasani është shprehur se autoritetet në Mbretërinë e Bashkuar kanë qenë në zbatim të ligjit, në momentin që kërkuan shpërndarjen e tubimit...

Ministri serb i Mbrojtes falenderon ambasadorin rus: Ju ruani territorin tonë

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Mbrojtjes së Serbisë, Millosh Vuçeviç u takua me ambasadorin e Federatës Ruse në Beograd, Aleksandar Harchenko. Vuçeviç ka falënderuar gjatë takimit...

Përplasjet e “çunave të Londrës”, organizatori: Telefonata që alarmoi policinë

Enkeleid Omi, organizator i tubimit në Londër ishte këtë të mërkurë i ftuar në Euronews Albania për të folur për ngjarjen që pasoi festën...

Moska akuzon Perëndimin: Po kërcënon ekzistencën e OSBE-së

Rusia tha më 29 nëntor se shtetet perëndimore kanë tentuar që t’ua ndalojnë pjesëmarrjen zyrtarëve rusë në takimin e Këshillit Ministror të Organizatës për...

“S’kuptoni nga politika e jashtme”, Vuçiç sulmon opozitën: Hoqa 28 njohje të Kosovës

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç ka mbrojtur politikën e jashtme të qeverisë së tij lidhur me Kosovën përballë kritikave të opozitës. Në një intervistë për...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×